Дата принятия: 02 сентября 2014г.
Номер документа: 1-51/2014
ПЕРЕВОД ПРИГОВОРА НА РУССКИЙ ЯЗЫК РАЗМЕЩЕН ВНИЗУ ДОКУМЕНТА
Дьыала № 1-51/2014
Б И Р И И Г Э Б Э Р
РОССИЙСКАЙ ФЕДЕРАЦИЯ ААТЫНАН
Сунтаар сэл. Бала5ан ыйын 02 кунэ 2014 сыл
Саха Республикатын Сунтаар оройуонун суута бэрэссэдээтэллээччи судьуйа Тарабукин А.П. састааптаах, государственнай буруйдааччы Сунтаар оройуонун прокурорун э.т. Тарасов И.И., сууттанааччы Федоров А.Н., 682 №-дээх дастабырыанньалаах, 383 №-дээх ордердаах кемускээччи Попов О.С., эмсэ5элэммиттэр Н., Л. кыттыылаах, Семенова М.Д. суруксуттаах, суут оьуобай бэрээдэгинэн ыытыллар мунньа5ар,
Федоров А.Н., ../../.... ______________ тереебут, -- гражданина, ______________ олорор, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------,
РФ ХК 158 ыст. 2 чааь. «в» пуун. буруйданар холуобунай дьыалатын керен баран, суут
б у л л а :
Федоров А.Н. уорууну, ол эбэтэр атын киьи бас билэр малын-салын кистээн апчарыйан, гражданицца обургу хоромньуну таьаарыыны маннык быьыыга майгыга оцорбут.
../../.... -- чаастан -- чааска диэри бириэмэ5э Федоров А.Н. арыгы испит туруктаах сылдьан ______________ со5уруу еттугэр -- км. тэйиччи сытар ыьыахтыыр паарка5а «------------------------------» диэн концертыыр сир раздевалкатын аттынан ааьан иьэн, сотовай телефон тыаьыырын истэн, эмискэ уескээбит ымсыы-обот санааттан, соруйан, кинини ким да кербетунэн туьанан раздевалка5а киирэн, муоста5а турар суумкалар истэриттэн гр. Н. бас билэр, иьигэр <данные изъяты> солк. сыаналаах ------------------------------ сотовай сибээс операторын Сим-карталаах, <данные изъяты> солк. сыаналаах -- Gb кээмэйдээх электроннай носителлээх, <данные изъяты> солк. сыаналаах экраныгар харыстыыр пленкалаах, ---- солк. сыаналаах «------------------------------» сотовай телефонун; - гр. И. бас билэр, <данные изъяты> солк. сыаналаах <данные изъяты> сотовай сибээс операторын Сим-карталаах, <данные изъяты> солк. сыаналаах -- Gb кээмэйдээх электроннай носителлээх, ----- солк. сыаналаах «------------------------------» сотовай телефонун, ону таьынан <данные изъяты> солк. сыаналаах мельхиортан оцоьуллубут биир паара сахалыы оьуордаах ытар5атын, <данные изъяты> солк. сыаналаах биир паара пластмассовай бере фигуралаах ытар5атын уонна <данные изъяты> солкуобай харчытын; - гр. Д. бас билэр <данные изъяты> солк. сыаналаах сахалыы оьуордаах, чараас тимиртэн оцоьуллубут заколкатын уонна ---- солк. сыаналаах уруц кемустэн оцоьуллубут биир паара сахалыы оьуордаах ытар5атын; - гр. Л. бас билэр ---- солк. сыаналаах уруц кемустэн оцоьуллубут биир паара сахалыы оьуордаах ытар5атын уонна <данные изъяты> солкуобай харчытын кистээн апчарыйбыт. Ылбыт малларын бэйэтэ билэринэн туьаммыт, ол тумугэр эмсэ5элэммиттэр Н.-5а уопсайа ----- солкуобай сууммалаах, И.ка уопсайа ----- солкуобай сууммалаах, Д.-5а уопсайа ---- солкуобай сууммалаах обургу хоромньулар, Л.-5а уопсайа ---- солкуобай сууммалаах хоромньулар таьаарыллыбыттар.
Сууттанааччы Федоров А.Н. киниэхэ тиксэриллибит буруйу кытары себулэьэр уонна РФ ХК 158 ыст. 2 чааь. «в» пуун. керуллэр буруйун толору билинэр.
Суут мунньа5ар сууттанааччы Федоров А.Н. суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан холуобунай дьыаланы керер туьунан киллэрбит хадатаайыстыбатын ейеете, уонна буруйдааьыны кытары себулэьэрин, буруйун толору билинэрин, киллэрбит хадатаайыстыбатын бэрээдэгин уонна содулун ейдуурун туьунан быьаарда.
Кемускээччи Попов О.С. сууттанааччы Федоров А.Н. хадатаайыстыбатын ейеете уонна суут оьуобай бэрээдэгин барыытын уонна содулун сууттанааччыга быьаарбытын туьунан эттэ.
Государственнай буруйдааччы Тарасов И.И. усулуобуйалар баалларынан, хадатаайыстыбаны ылынан, бириигэбэри оьуобай бэрээдэгинэн таьаарар септее5ун туьунан ыйда.
Эмсэ5элэммиттэр Н., Л. суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан холуобунай дьыаланы кереру утарбаттарын, сууттанаачыны бырастыы гыналларын, кинилэргэ хоромньуларын телеспутунэн, претензиялара суо5ун туьунан быьаардылар.
Эмсэ5элэммиттэр И. уонна Д. суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан холуобунай дьыаланы кереру себулэьэллэрин уонна суут мунньа5ын кинилэрэ суох ыытар туьунан суругунан сайабылыанньалаахтар.
Хадатаайыстыбаны дьууллэьии кэмигэр тиксэриллибит буруй оруннаа5а уонна холуобунай дьыала5а хомуллубут матырыйаалларынан бигэргэтиллэрэ, сууттанааччы Федоров А.Н.-ка тиксэриллибит буруй ейденере уонна буруйун толору билинэрэ быьаарылынна. Хадатаайыстыбатын сууттанааччы бэйэтэ, туораттан куьэйээьинэ суох, кемускээччитин кытары субэлэьэн, содулун быьаартаран баран киллэрбит. Суут сууттанааччыга бириигэбэри суут силиэстийэтин ыыппакка таьаарарын содулун быьаарда.
Сууттанааччы себулэспит буруйдааьынынан Российскай Федерация Холуобунай кодексатынан 10 сылтан элбэ5э суох кецулу быьыы накаастабыл миэрэтэ керуллэр, РФ ХПК 315-316 ыст.ыст. ирдэбиллэрэ тутуьуллубут, холуобунай дьыаланан суут бириигэбэри оьуобай бэрээдэгинэн таьаарарыгар мэьэйдэр суохтар.
Федоров А.Н. итирик туруктаах сылдьан, соруйан, ымсыы-обот санааттан, ким да кербетунэн туьанан, эмсэ5элэммиттэр Н., И., Д. уонна Л. бас билэр маллларын кистээн апчарыйан, эмсэ5элэммиттэр Н.-5а уопсайа ----- солкуобай сууммалаах, И..-ка уопсайа ----- солкуобай сууммалаах, Д..-5а уопсайа ---- солкуобай сууммалаах обургу хоромньулар, Л..-5а уопсайа ---- солкуобай сууммалаах хоромньулары таьаарбыт буруйдаах дьайыыта РФ ХК 158 ыст. 2 чааь. „в“ пуун. сепке квалификацияламмыт.
Государственнай буруйдааччы хадатаайыстыбатынан суут мунньа5ар сууттанааччы лиичинэьин характеристикалыыр уонна буруйун чэпчэтэр, ыаратар еруттэригэр сыЬыаннаах дьыала матырыйааллара уерэтиннилэр.
Сууттанааччы Федоров А.Н. лиичинэьин уерэтии докумуоннарыттан кестерунэн, ------------------------------, ------------------------------ уонна ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------. ------------------------------.
Накаастабыл миэрэни аныырыгар суут РФ ХК 60 ыст. 3 чааЬ. оло5уран, буруйу оцоруу уопсастыба5а кутталын, чэпчэтэр, ыаратар еруттэри, буруй характерын, сууттанааччы лиичинэьин, накаастабыл киниэхэ кеннерунэр дьайыытын учуоттуур.
Сууттанааччы буруйун билинэн дьыала оьуобай бэрээдэгинэн керуллубутунэн РФ ХПК 316 ыст. 7 чааь. сеп тубэьиннэрэн буруй иьин керуллэр накаастабыл миэрэ улаханын ус гыммыт иккититтэн ордуга суо5а ананыахтаах.
Федоров А.Н. оцорбут буруйа РФ ХК 15 ыст. орто керуцнээх буруйдар ахсааннарыгар киирэр. Кини оцорбут буруйун уопсастыба5а кутталын, буруй оцоЬуллубут тугэннэрин учуоттаан, ыйыллыбыт ыстатыйа 6 чааь. керуллубут буруй категориятын туьэрэргэ терует суох диэн суут керер, ону таьынан РФ ХК 64 ыст. керуллэр ураты тугэннэр суохтарын бэлиэтиир.
Суут Федоров А.Н. буруйун толору билинэрин, сааьа эдэрин накаастабылын сымнатар ерутунэн аа5ар. Накаастабылын ыаратар тугэн суох.
Оцоьуллубут буруй керуцун уонна общественнай характерын, буруй оцоьуллубут тугэннэрин, сууттанааччы личнэьин, кини бастайааннай дохуота суо5ун уонна накаастабыл миэрэтэ сууттанааччыга кеннерунэр дьайыытын, накаастабыл миэрэтин чэпчэтэр еруттэри, ыаратар тугэн суо5ун учуоттаан, государственнай буруйдааччы кецулу быьааьына суох накаастабыл миэрэтин аныыр туьунан этиитин, эмсэ5элэммиттэр сымна5ас накаастабыл миэрэтин аныыр туьунан этиилэрин, сууттанааччы доруобуйатын туругун бол5омто5о ылан, суут накаастабыл миэрэнэн эбэЬээтилинэй улэни аныыры септее5унэн аа5ар.
Федоров А.Н. хааччахтыыр миэрэтэ – ханна да барбат уонна септеех быьыыга майгыга сылдьыы туЬунан баппыыската, бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ устуллуохтаах.
Мал-сал дакаастабыллара: - «------------------------------» сотовай телефон бас билээччи Н.-5а, барыллаан силиэстийэ органынан сепке тенуннэриллибитинэн аа5арга. Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ: - биир паара мельхиортан оцоьуллубут сахалыы оьуордаах ытар5а, пластмассовай бере фигуралаах ытар5а ацаара, «------------------------------» сотовай телефон хоппото эмсэ5элэммит И.-ка; - «------------------------------» сотовай телефон хоппото эмсэ5элэммит Н.-5а; - биир паара уруц кемустэн оцоьуллубут сахалыы оьуордаах ытар5а уонна сахалыы оьуордаах, чараас тимиртэн оцоьуллубут заколка эмсэ5элэммит Д.-5а; - биир паара уруц кемустэн оцоьуллубут сахалыы ытар5а салбыр5астара эмсэ5элэммит Л..-5а тенуннэриллиэхтээх; - ../../.... с., ../../.... с. уонна ../../.... с. ылыллыбыт атыылаьыы туьунан товарнай чектар, ону таьынан ../../.... с. ылыллыбыт сотовай телефону, экраны харыстыыр пленка атыылаьыытын туьунан №-дээх чек, холуобунай дьыаланы кытары харайыллыахтаахтар.
Гражданскай ирдэбил суох.
Холуобунай дьыаланан 6 600 солк. кэмускээччи ецетуттэн тахсыбыт процессуальнай издержка, РФ ХПК 316 ыст. 10 пуун. оло5уран сууттанааччы Федоров А.Н.-тан телетуллубэт.
Этиллибиттэргэ оло5уран уонна РФ ХПК 316 ыст. салайтаран суут,
Б И Р И И Г Э Б Э Р Д И И Р :
Федоров А.Н. РФ ХК 158 ыст. 2 чааь. „в“ пуун. буруйдаа5ынан билинэргэ уонна 300 чаас эбэЬээтилинэй улэни аныырга.
Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ хааччахтыыр миэрэтин, ханна да барбат уонна септеех быьыыга-майгыга сылдьыы туьунан баппыысканы устарга.
Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ мал-сал дакаастабыллары: - биир паара мельхиортан оцоьуллубут сахалыы оьуордаах ытар5аны, пластмассовай бере фигуралаах ытар5а ацаарын, «------------------------------» сотовай телефон хоппотун эмсэ5элэммит И..-ка; - «------------------------------» сотовай телефон хоппотун эмсэ5элэммит Н..-5а; - биир паара уруц кемустэн оцоьуллубут сахалыы оьуордаах ытар5аны уонна сахалыы оьуордаах, чараас тимиртэн оцоьуллубут заколканы эмсэ5элэммит Д..-5а; - биир паара уруц кемустэн оцоьуллубут сахалыы ытар5а салбыр5астарын эмсэ5элэммит Л..-5а тенуннэрэргэ. ../../.... с., ../../.... с. уонна ../../.... с. ылыллыбыт атыылаьыы туьунан товарнай чектары, ../../.... с. ылыллыбыт атыылаьыы туьунан №-дээх чеги холуобунай дьыаланы кытары харайарга.
Холуобунай дьыаланан уопсайа 6 600 солк. процессуальнай издержканы федеральнай бюджет оросхуотугар киллэрэргэ.
Бириигэбэр аа5ыллыа5ыттан, онтон хааллан олорор сууттаммыт бириигэбэр куопуйатын туппут кунуттэн, 10 хонук иЬинэн Сунтаар оройуонун суутун нецуе Саха Республикатын Урдуку Суутун холуобунай дьыалалары керер Судебнай коллегиятыгар ааЬынан уцсуллуен сеп.
Ол эрэн суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан таьаарылыбыт бириигэбэр, бириигэбэргэ суут тумугэ холуобунай дьыала фактическай тугэццэ сеп тубэспэтинэн оло5уран, ааьынан уцсуллубэт.
Ааьынар уцсуу киирэр тубэлтэтигэр, сууттаммыт холуобунай дьыалата апелляционнай инстанциянан керуллэригэр суут мунньа5ар тус бэйэтэ эбэтэр видеоконференцсвязь систематын кеметун туттан кыттарын туьунан хадатаайыстыба киллэрэр, кемускэнэрин талбыт кемускээччитигэр соруйар эбэтэр кемускээччини суут аныырыгар хадатаайыстыбалыыр, бэйэтэ талбыт адвокатын (кемускээччитин) ыцырар, кемускээччиттэн аккаастанар, атын кемускээччини аныыр туьунан хадатаайыстыбалыыр бырааптардаа5ын быьаарарга (РФ ХПК 16 ыст. 4 ч.).
Ыцырыллыбыт кемускээччи 5 суукка иьигэр кэлбэт тугэнигэр, суут атын кемускээччини ыцырарын субэлиир (этии киллэрэр), аккаастанар тубэлтэтигэр – суут бэйэтин керуутунэн кемускээччини аныыр бырааптаа5ын, анааьынынан кыттыбыт кемускээччи ецете процессуальнай издержка5а киирэрин, суут ити еце суумматын сууттаммыттан телеттерер бырааптаа5ын туьунан быьаарарга.
Сууттаммыт ааьынар уцсууну эбэтэр представленияны тутан баран, ескетун кини интэриэстэрэ ыйыллар буолла5ына, уон суукка иьигэр апелляционнай инстанция5а холуобунай дьыала керуллэригэр бэйэтэ кыттарын туьунан хадатаайыстыба киллэрэр бырааптаах.
Судьуйа и/б А.П. Тарабукин
Куопуйа дьицнээ5ин кытта биир
Судьуйа А.П. Тарабукин
ПЕРЕВОД С ЯЗЫКА САХА НА РУССКИЙ ЯЗЫК
Дело № 1-51/2014
П Р И Г О В О Р
Именем Российской Федерации
с. Сунтар 02 сентября 2014 года
Сунтарский районный суд Республики Саха (Якутия) в составе председательствующего судьи Тарабукина А.П., с участием государственного обвинителя и.о. прокурора Сунтарского района Тарасова И.И., подсудимого Федорова А.Н., защитника Попова О.С., предоставившего удостоверение № 682, ордер № 383, потерпевших Н., Л., при секретаре Семеновой М.Д., рассмотрев в открытом судебном заседании в особом порядке судебного разбирательства материалы уголовного дела в отношении
Федорова А.Н., ../../.... года рождения, уроженца ______________, гражданина --, проживающего по адресу ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------,
обвиняемого в совершении преступления, предусмотренного п. «в» ч.2 ст. 158 УК РФ,
у с т а н о в и л:
Федоров А.Н. совершил тайное хищение чужого имущества с причинением значительного ущерба гражданину при следующих обстоятельствах:
../../.... года в период времени с -- часов до -- часов Федоров А.Н. находясь в состоянии алкогольного опьянения, в парке, где проводится ысыах, расположенном на расстоянии -- км южнее от ______________, проходя мимо раздевалки площадки «------------------------------», услышав доносящиеся телефонные звонки, из внезапно возникших корыстных побуждений, умышленно, воспользовавшись тем, что никто за ним не наблюдает, зашел в раздевалку и из стоявших на полу сумок тайно похитил сотовый телефон «------------------------------» стоимостью ---- рублей, со встроенной сим картой оператора сотовой связи ------------------------------» стоимостью <данные изъяты> рублей, с картой памяти объемом -- Gb стоимостью <данные изъяты> рублей, с защитной пленкой стоимостью <данные изъяты> рублей, принадлежащие гр. Н.; - сотовый телефон «------------------------------» стоимостью ----- рублей, со встроенной сим картой оператора сотовой связи «<данные изъяты>» стоимостью <данные изъяты> рублей, с картой памяти объемом -- Gb стоимостью <данные изъяты> рублей, кроме того одну пару сережек с якутским узором из мельхиора стоимостью <данные изъяты> рублей, одну пару сережек с фигурой волка из пластмассы стоимостью <данные изъяты> рублей и деньги в размере <данные изъяты> рублей, принадлежащие гр. И.; - заколку с якутским орнаментом из тонкого металла стоимостью <данные изъяты> рублей и одну пару якутских сережек из серебра стоимостью ---- рублей, принадлежащие гр. Д.; - одну пару якутских сережек из серебра стоимостью ---- рублей и деньги в размере <данные изъяты> рублей, принадлежащие Л. Впоследствии похищенными вещами распорядился по своему усмотрению, причинив значительный ущерб потерпевшим Н. в размере ----- рублей, И. в размере ----- рублей, Д.. в размере ---- рублей и ущерб потерпевшей Л. в размере ---- рублей.
Подсудимый Федоров А.Н. согласен с предъявленным обвинением и полностью признает свою вину в совершении преступления, предусмотренного п. «в» ч. 2 ст. 158 УК РФ.
В судебном заседании подсудимый Федоров А.Н. поддержал ранее поданное им ходатайство о рассмотрении уголовного дела с применением особого порядка судебного разбирательства. При этом пояснил, что с обвинением согласен, вину признает полностью, осознает характер и последствия поданного им ходатайства.
Защитник Попов О.С. поддержал ходатайство подсудимого Федорова А.Н. и пояснил суду, что разъяснил подсудимому характер и последствия заявленного ходатайства.
Государственный обвинитель Тарасов И.И. в связи с наличием условий, согласен на проведение судебного заседания с применением особого порядка принятия судебного решения.
Потерпевшие Н., Л. выразили согласие на рассмотрение дела в особом порядке, и пояснили, что подсудимый возместил причиненный им ущерб, претензий к нему не имеют.
Потерпевшие И. и Д. заявлением просят рассмотреть дело в их отсутствие, в котором выразили согласие на рассмотрение дела в особом порядке.
При обсуждении заявленного ходатайства было установлено, что предъявленное обвинение обосновано и подтверждено материалами уголовного дела, понятно подсудимому Федорову А.Н., он признает себя виновным в предъявленном обвинении в полном объеме. Ходатайство о рассмотрении уголовного дела с применением особого порядка судебного разбирательства заявлено подсудимым добровольно и после консультации с защитником, подсудимый осознает характер и последствия заявленного им ходатайства. Подсудимому судом разъяснены последствия постановления приговора без проведения судебного разбирательства в особом порядке.
Наказание за преступление, предусмотренное Уголовным законом Российской Федерации, с обвинением с которым согласился подсудимый, не превышает 10 лет лишения свободы. Требования, предусмотренные ст.ст. 314-315 УПК РФ соблюдены и препятствий для принятия судебного решения в особом порядке не имеется.
Органом предварительного следствия действия подсудимого правильно квалифицированы по п. «в» ч.2 ст.158 УК РФ, как тайное хищение чужого имущества, совершенная с причинением значительного ущерба гражданину.
По ходатайству государственного обвинителя в судебном заседании исследованы обстоятельства характеризующие личность подсудимого, а также обстоятельства смягчающие и отягчающие наказание.
Из исследованных судом материалов дела, характеризующих личность подсудимого, видно, что Федоров А.Н. ------------------------------, ------------------------------ и ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------. ------------------------------.
Решая вопрос о мере наказания, суд в соответствии с ч. 3 ст. 60 УК РФ, учитывает характер и степень общественной опасности совершенного преступления, данные о личности виновного, обстоятельства смягчающие и отягчающие обстоятельства наказания, а также влияние назначенного наказания на исправление осужденного.
Согласно ч.7 ст.316 УПК РФ, суд постановляет обвинительный приговор и назначает подсудимому наказание, которое не может превышать две трети максимального срока или размера наиболее строгого вида наказания, предусмотренного за совершенное преступление.
Совершенное Федоровым А.Н. преступление согласно ст. 15 УК РФ относится к преступлениям средней тяжести. Учитывая общественную опасность и обстоятельства совершенного преступления, суд считает, что оснований для изменения, в соответствии с ч. 6 указанной статьи, категории совершенного преступления на менее тяжкую не имеется, также отсутствуют исключительные обстоятельства, предусмотренные ст. 64 УК РФ.
Суд признает в качестве обстоятельств, смягчающих наказание полное признание вины и молодой возраст. Обстоятельств, отягчающих наказание, судом не установлено.
Суд, при назначении наказания, учитывая степень общественной опасности, обстоятельства совершенного преступления, личность подсудимого, отсутствие постоянного дохода и влияние назначенного наказания на исправление осужденного, отсутствие отягчающих обстоятельств, наличие смягчающих обстоятельств, учитывая мнения государственного обвинителя и потерпевших о применении меры наказания не связанного с лишением свободы, а также состояние здоровья подсудимого суд считает необходимым назначить в качестве наказания обязательные работы.
Мера пресечения Федорова А.Н. - подписка о невыезде и надлежащем поведении, по вступлению приговора в законную силу подлежит отмене.
Вещественное доказательство: - сотовый телефон «------------------------------», считать правомерно возвращенным владельцу – Н.
Вещественные доказательства: - одна пара сережек с якутским узором из мельхиора, одна серьга с фигурой волка из пластмассы и коробка сотового телефона «------------------------------» по вступлению приговора в законную силу подлежат возвращению потерпевшему И.; - одна пара якутских сережек из серебра, заколка с якутским орнаментом из тонкого металла подлежат возвращению потерпевшей Д.; - одна пара подвесок якутских сережек из серебра подлежат возвращению потерпевшей Л.; - товарные чеки от ../../.... г., ../../.... г. и ../../.... г., а также чек № от ../../.... г. о покупке сотового телефона, подлежат хранению при уголовном деле; - сотовый телефон «------------------------------», считать правомерно возвращенным владельцу – Н.
Гражданский иск не предъявлен.
В соответствии с ч.10 ст. 316 УПК РФ процессуальные издержки по уголовному делу в размере 6 600 руб., которые сложились из суммы оплаты участия защитника по назначению в уголовном судопроизводстве, взысканию с подсудимого Федорова А.Н. не подлежат.
На основании изложенного и руководствуясь ст. 316 УПК РФ, суд
П Р И Г О В О Р И Л:
Федорова А.Н. признать виновным в совершении преступления, предусмотренного п. «в» ч. 2 ст. 158 УК РФ, и назначить наказание в виде 300 часов обязательных работ.
Меру пресечения – подписку о невыезде и надлежащем поведении по вступления приговора в законную силу отменить.
По вступлению приговора в законную силу вещественные доказательства: - одну пару сережек с якутским узором из мельхиора, одну серьгу с фигурой волка из пластмассы и коробку сотового телефона «------------------------------» возвратить потерпевшему И.; - одну пару якутских сережек из серебра, заколку с якутским орнаментом из тонкого металла возвратить потерпевшей Д.; - одну пару подвесок якутских сережек из серебра возвратить потерпевшей Л.; - товарные чеки от ../../.... г., ../../.... г. и ../../.... г., а также чек № от ../../.... г. о покупке сотового телефона, хранить при уголовном деле.
Процессуальные издержки по уголовному делу в размере 6 600 рублей отнести за счет федерального бюджета.
Приговор может быть обжалован в апелляционном порядке в течение 10 суток в Верховный суд Республики Саха (Якутия) со дня постановления, а осужденным, содержащимся под стражей, в тот же срок со дня вручения копии приговора через Сунтарский районный суд.
При этом приговор, постановленный в особом порядке судебного разбирательства, не может быть обжалован по мотивам несоответствия выводов суда, изложенных в приговоре, фактическим обстоятельствам уголовного дела.
В случае подачи апелляционной жалобы осужденный вправе ходатайствовать о своем участии в рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции.
В случае обжалования приговора, осужденному разъяснить право заявить ходатайство о своем непосредственном участии, либо участии путем использования систем видеоконференц-связи, поручить осуществление своей защиты избранному им защитнику, либо ходатайствовать перед судом о назначении защитника, право пригласить защитника по своему выбору, отказаться от защитника, ходатайствовать о замене защитника при рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции.
Разъяснить, что в случае неявки приглашенного защитника в течение 5 суток, суд вправе предложить пригласить другого защитника, а в случае отказа – принять меры по назначению защитника по своему усмотрению.
При получении копий апелляционных жалоб или представлений, затрагивающих интересы осужденного, он вправе заявить ходатайство о своем участии в рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции в течение десяти суток.
Судья А.П. Тарабукин