Дата принятия: 19 мая 2014г.
Номер документа: 1-33/2014
ПЕРЕВОД ПРИГОВОРА НА РУССКИЙ ЯЗЫК РАЗМЕЩЕН ВНИЗУ ДОКУМЕНТА Дьыала № 1-33/2014
Б И Р И И Г Э Б Э Р
РОССИЙСКАЙ ФЕДЕРАЦИЯ ААТЫНАН
Сунтаар сэл. Ыам ыйын 19 кунэ 2014 сыл
Саха Республикатын Сунтаар оройуонун суута бэрэссэдээтэллээччи судьуйа Тарабукин А.П. састааптаах, государственнай буруйдааччы Сунтаар оройуонун прокурорун солбуйааччыта Тарасов И.И., сууттанааччы Афанасьева Т.Е., 682 №-дээх дастабырыанньалаах, 210 №-дээх ордердаах кемускээччи Попов О.С., эмсэ5элэммит И. кыттыылаах, Семенова М.Д. суруксуттаах, суут оьуобай бэрээдэгинэн ыытыллар мунньа5ар,
Афанасьева Т.Е., ../../.... __________________ тереебут, -- гражданката, __________________ олорор, --------------------------------------, --------------------------------------, --------------------------------------, --------------------------------------, --------------------------------------,
РФ ХК 158 ыст. 3 чааь. «а» пуун. буруйданар холуобунай дьыалатын керен баран, суут
б у л л а :
Афанасьева Т.Е. уорууну, ол эбэтэр олорор дьиэ5э сокуоннайа суох етен киирэн, гражданицца обургу хоромньуну таьааран туран, туора малы-салы кистээн апчарыйыыны маннык быьыыга майгыга оцорбут.
../../.... дылы кэмцэ -- чаастан -- чааска диэри бириэмэ5э, Афанасьева Т.Е. __________________ дьиэ уьаайбатыгар киирэн, дьиэ аанын кулууьэ кистэнэр сирин билэн туран, эрдэттэн уескээбит ымсыы-обот санааттан, соруйан, кинини ким да кербетунэн туьанан, дьиэ кулууьун арыйан дьиэ5э сокуоннайа суох етен киирэн, хоско турар сундууктан ------ солкуобай сыаналаах норковай шубаны кистээн апчарыйбыт уонна бэйэтэ олорор дьиэтигэр илдьэн кистээбит. Ол тумугэр эмсэ5элэммит И.-5а ------ солкуобай сууммалаах обургу хоромньу таьаарыллыбыт.
Сууттанааччы Афанасьева Т.Е. киниэхэ тиксэриллибит буруйу кытары себулэьэр уонна РФ ХК 158 ыст. 3 чааь. «а» пуун. керуллэр буруйун толору билинэр.
Суут мунньа5ар сууттанааччы Афанасьева Т.Е. суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан холуобунай дьыаланы керер туьунан киллэрбит хадатаайыстыбатын ейеете, уонна буруйдааьыны кытары себулэьэрин, буруйун толору билинэрин, киллэрбит хадатаайыстыбатын бэрээдэгин уонна содулун ейдуурун туьунан быьаарда.
Кемускээччи Попов О.С. сууттанааччы Афанасьева Т.Е. хадатаайыстыбатын ейеете уонна суут оьуобай бэрээдэгин барыытын уонна содулун сууттанааччыга быьаарбытын туьунан эттэ.
Государственнай буруйдааччы Тарасов И.И. усулуобуйалар баалларынан, хадатаайыстыбаны ылынан, бириигэбэри оьуобай бэрээдэгинэн таьаарар септее5ун туьунан ыйда.
Эмсэ5элэммит И. суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан холуобунай дьыаланы кереру утарбатын туьунан быьаарда.
Хадатаайыстыбаны дьууллэьии кэмигэр тиксэриллибит буруй оруннаа5а уонна холуобунай дьыала5а хомуллубут матырыйаалларынан бигэргэтиллэрэ, сууттанааччы Афанасьева Т.Е.-5а тиксэриллибит буруй ейденере уонна буруйун толору билинэрэ быьаарылынна. Хадатаайыстыбатын сууттанааччы бэйэтэ, туораттан куьэйээьинэ суох, кемускээччитин кытары субэлэьэн, содулун быьаартаран баран киллэрбит. Суут сууттанааччыга бириигэбэри суут силиэстийэтин ыыппакка таьаарарын содулун быьаарда.
Сууттанааччы себулэспит буруйдааьынынан Российскай Федерация Холуобунай кодексатынан 10 сылтан элбэ5э суох кецулу быьыы накаастабыл миэрэтэ керуллэр, РФ ХПК 315-316 ыст.ыст. ирдэбиллэрэ тутуьуллубут, холуобунай дьыаланан суут бириигэбэри оьуобай бэрээдэгинэн таьаарарыгар мэьэйдэр суохтар.
Афанасьева Т.Е. эрдэттэн уескээбит ымсыы-обот бэйэтигэр туьанар санааттан туора киьи кербетунэн уонна суо5унан туьанан олорор дьиэ5э сокуоннайа суох етен киирэн, И. бас билэр малын соруйан кистээн апчарыйан, эмсэ5элэммиккэ ------ солкуобай сууммалаах обургу хоромньуну таьаарбыт буруйдаах дьайыыта РФ ХК 158 ыст. 3 чааь. «а» пуун. сепке квалификацияламмыт.
Государственнай буруйдааччы хадатаайыстыбатынан суут мунньа5ар сууттанааччы личнэьин характеристикалыыр уонна буруйун чэпчэтэр, ыаратар еруттэригэр сыЬыаннаах дьыала матырыйааллара уерэтиннилэр.
Сууттанааччы Афанасьева Т.Е. лиичинэьин уерэтии докумуоннарыттан кестерунэн, -------------------------------------- турбат, --------------------------------------, --------------------------------------, --------------------------------------, --------------------------------------. --------------------------------------.
Накаастабыл миэрэни аныырыгар суут РФ ХК 60 ыст. 3 чааЬ. оло5уран, буруйу оцоруу уопсастыба5а кутталын, чэпчэтэр, ыаратар еруттэри, буруй характерын, сууттанааччы личноьын, накаастабыл киниэхэ кеннерунэр дьайыытын учуоттуур.
Сууттанааччы буруйун билинэн дьыала оьуобай бэрээдэгинэн керуллубутунэн РФ ХПК 316 ыст. 7 чааь. сеп тубэьиннэрэн буруй иьин керуллэр накаастабыл миэрэ улаханын ус гыммыт иккититтэн ордуга суо5а ананыахтаах.
Суут Афанасьева Т.Е. буруйун толору билинэрин, буруйу билинэн кэлиитин, накаастабылын сымнатар ерутунэн аа5ар. Накаастабылын ыаратар тугэн суох.
РФ ХК 158 ыст. 3 чааь. «а» пуун. керуллэр буруйдааьыцца сокуон санкциятынан кецулу быьыыттан чэпчэки накаастабыл миэрэлэрэ керуллэр. Суут Афанасьева Т.Е. онорбут буруйа ыарахан керуцнээх буруйдар ахсааннарыгар киирэрин, РФ Конституциятын 25 ыст. керуллубут олорор дьиэ тыытыллыбат буолар быьа мэктиэтэ кэьиллибитин бэлиэтиир уонна сууттанааччы тус бэйэтин личноьын, накаастабыл миэрэтэ сууттанааччыга кеннерунэр дьайыытын учуоттаан, киниэхэ ыйыллыбыт ыстатыйа ыарахан санкциятын туттары септее5унэн билинэр. Ол эрэн, олорор сириттэн учугэйдик характеристикаланарын, оцорбут буруйун содулун, ону кытта накаастабылын миэрэтин чэпчэтэр еруттэр баалларын, ыаратар тугэннэр суохтарын бол5омто5о ылан, государственнай буруйдааччы уонна эмсэ5элэммит РФ ХК 73 ыст. туттан накаастабыл миэрэтин аныыр туьунан этиилэрин ылынан, Афанасьеваны ананар накаастабылын дьиц боруостааьына суох кеннерунэр кыахтаа5ынан аа5ан, киниэхэ условнай сууттаныыны туттар септеех диэн тумуккэ кэлэр.
Афанасьева Т.Е. хааччахтыыр миэрэтэ – ханна да барбат уонна септеех быьыыга майгыга сылдьыы туьунан баппыыската, бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ устуллуохтаах.
Сууттанааччы оцорбут буруйа РФ ХК 15 ыст. ыарахан керуцнээх буруйдар ахсааннарыгар киирэр. Кини оцорбут буруйун уопсастыба5а кутталын, буруй оцоЬуллубут тугэннэрин учуоттаан, ыйыллыбыт ыстатыйа 6 чааь. керуллубут буруй категориятын туьэрэри, суут септее5унэн билиммэт.
Мал-сал дакаастабылын – норковай шубаны, бас билээччитигэр И.5а сепке тенуннэриллибитинэн аа5арга.
Гражданскай ирдэбил суох.
Холуобунай дьыаланан ---- солк. кэмускээччи ецетуттэн тахсыбыт процессуальнай издержка, РФ ХПК 316 ыст. 10 пуун. оло5уран сууттанааччы Афанасьева Т.Е.-тан телетуллубэт.
Этиллибиттэргэ оло5уран уонна РФ ХПК 316 ыст. салайтаран суут,
Б И Р И И Г Э Б Э Р Д И И Р :
Афанасьева Т.Е. РФ ХК 158 ыст. 3 чааь. „а“ пуун. буруйдаа5ынан билинэн кецулун 2 (икки) сыл быьарга, эбии накаастабыл ыстарааба уонна кецулун хааччахтааьына суох.
РФ ХК 73 ыст. туттан, анаммыт накаастабыл миэрэтин 1 сыл 6 ый кэтээн керер болдьохтоох условнайынан аа5арга.
Эбии эбээьинэс быьыытынан Сунтаар оройуонун холуобунай накаастабылы толотторор инспекция5а учуокка турарын, ыйга биирдэ бэлиэтэнэрин, инспекцияны сэрэтиитэ суох олорор сирин уларыппатын суктэрэргэ.
Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ хааччахтыыр миэрэтин, ханна да барбат уонна септеех быьыыга-майгыга сылдьыы туьунан баппыысканы устарга.
Холуобунай дьыаланан уопсайа ---- солк. процессуальнай издержканы федеральнай бюджет оросхуотугар киллэрэргэ.
Бириигэбэр аа5ыллыа5ыттан, онтон хааллан олорор сууттаммыт бириигэбэр куопуйатын туппут кунуттэн, 10 хонук иЬинэн Сунтаар оройуонун суутун нецуе Саха Республикатын Урдуку Суутун холуобунай дьыалалары керер Судебнай коллегиятыгар ааЬынан уцсуллуен сеп.
Ол эрэн суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан таьаарылыбыт бириигэбэр, бириигэбэргэ суут тумугэ холуобунай дьыала фактическай тугэццэ сеп тубэспэтинэн оло5уран, ааьынан уцсуллубэт.
Ааьынар уцсуу киирэр тубэлтэтигэр, сууттаммыт холуобунай дьыалата апелляционнай инстанциянан керуллэригэр суут мунньа5ар тус бэйэтэ эбэтэр видеоконференцсвязь систематын кеметун туттан кыттарын туьунан хадатаайыстыба киллэрэр, кемускэнэрин талбыт кемускээччитигэр соруйар эбэтэр кемускээччини суут аныырыгар хадатаайыстыбалыыр, бэйэтэ талбыт адвокатын (кемускээччитин) ыцырар, кемускээччиттэн аккаастанар, атын кемускээччини аныыр туьунан хадатаайыстыбалыыр бырааптардаа5ын быьаарарга (РФ ХПК 16 ыст. 4 ч.).
Ыцырыллыбыт кемускээччи 5 суукка иьигэр кэлбэт тугэнигэр, суут атын кемускээччини ыцырарын субэлиир (этии киллэрэр), аккаастанар тубэлтэтигэр – суут бэйэтин керуутунэн кемускээччини аныыр бырааптаа5ын, анааьынынан кыттыбыт кемускээччи ецете процессуальнай издержка5а киирэрин, суут ити еце суумматын сууттаммыттан телеттерер бырааптаа5ын туьунуан быьаарарга.
Сууттаммыт ааьынар уцсууну эбэтэр представленияны тутан баран, ескетун кини интэриэстэрэ ыйыллар буолла5ына, уон суукка иьигэр апелляционнай инстанция5а холуобунай дьыала керуллэригэр бэйэтэ кыттарын туьунан ходатайство киллэрэр бырааптаах.
Судьуйа и/б А.П. Тарабукин
Куопуйа дьицнээ5ин кытта биир
Судьуйа А.П. Тарабукин
ПЕРЕВОД С ЯЗЫКА САХА НА РУССКИЙ ЯЗЫК
Дело № 1-33/2014
П Р И Г О В О Р
ИМЕНЕМ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ
с.Сунтар 19 мая 2014 года
Сунтарский районный суд Республики Саха (Якутия) в составе председательствующего судьи Тарабукина А.П., с участием государственного обвинителя заместителя прокурора Сунтарского района Тарасова И.И., подсудимой Афанасьевой Т.Е., защитника Попова О.С., предоставившего удостоверение № 682, ордер № 210, потерпевшей И.., при секретаре Семеновой М.Д. рассмотрев в открытом судебном заседании в особом порядке судебного разбирательства материалы уголовного дела в отношении
Афанасьевой Т.Е., ../../.... года рождения, уроженки __________________, гражданки --, проживающей по адресу __________________, --------------------------------------, --------------------------------------, --------------------------------------, --------------------------------------, --------------------------------------,
обвиняемой в совершении преступления, предусмотренного п. «а» ч. 3 ст. 158 УК РФ, суд
у с т а н о в и л:
Афанасьева Т.Е. совершила тайное хищение чужого имущества с незаконным проникновением в жилище с причинением значительного ущерба гражданину при следующих обстоятельствах:
В период времени с ../../.... года с -- часа до -- часов Афанасьева Т.Е., заранее зная, где хранятся ключи от дома __________________, из корыстных побуждений, воспользовавшись тем, что никто за ней не наблюдает, умышленно, с целью тайного хищения чужого имущества, открыв ключом двери, незаконно проникла в указанный дом. Откуда тайно похитила норковую шубу, стоимостью ------ рублей и впоследствии распорядилась им по своему усмотрению, причинив потерпевшей И. значительный материальный ущерб в размере ------ рублей.
Подсудимая Афанасьева Т.Е. согласна с предъявленным ей обвинением и полностью признает свою вину в совершении преступления, предусмотренного п. «а» ч. 3 ст.158 УК РФ.
В судебном заседании подсудимая Афанасьева Т.Е. поддержала ранее поданное ею ходатайство о рассмотрении уголовного дела с применением особого порядка судебного разбирательства, при этом пояснила, что с обвинением согласна, вину признает полностью, осознает характер и последствия данного ходатайства.
Защитник Попов О.С. поддержал ходатайство подсудимой Афанасьевой Т.Е. и пояснил суду, что разъяснил подсудимой характер и последствия заявленного ходатайства о постановлении приговора без проведения судебного разбирательства.
Государственный обвинитель Тарасов И.И. не имеет возражений на проведение судебного заседания с применением особого порядка принятия судебного решения.
Потерпевшая И.. выразила согласие на рассмотрение дела в особом порядке.
При обсуждении заявленного ходатайства было установлено, что предъявленное обвинение обоснованно и подтверждено материалами уголовного дела, понятно подсудимой Афанасьевой Т.Е., она признает себя виновным в предъявленном обвинении в полном объеме. Ходатайство о рассмотрении уголовного дела с применением особого порядка судебного разбирательства заявлено подсудимой добровольно и после консультации с защитником. Подсудимой судом разъяснены последствия постановления приговора без проведения судебного разбирательства в общем порядке.
Наказание за преступление, предусмотренное Уголовным законом Российской Федерации, с обвинением с которым согласилась подсудимая, не превышает 10 лет лишения свободы. Требования, предусмотренные ст.ст. 314-315 УПК РФ соблюдены и препятствий для принятия судебного решения в особом порядке не имеется.
Органом предварительного следствия действия подсудимой правильно квалифицированы по п. «а» ч.3 ст.158 УК РФ, как тайное хищение чужого имущества с незаконным проникновением в жилище, с причинением значительного ущерба гражданину.
По ходатайству государственного обвинителя в судебном заседании исследованы характеризующие личность подсудимой, а также обстоятельства смягчающие и отягчающие наказание.
Из исследованных судом материалов дела, характеризующих личность подсудимой видно, что Афанасьева Т.Е. на --------------------------------------, --------------------------------------. --------------------------------------, --------------------------------------, --------------------------------------. --------------------------------------.
Решая вопрос о мере наказания, суд в соответствии с ч.3 ст. 60 УК РФ, учитывает характер и степень общественной опасности совершенного преступления, данные о личности виновного, обстоятельства смягчающие и отягчающие наказание, а также влияние назначенного наказания на исправление осужденного.
Согласно ч.7 ст.316 УПК РФ, суд постановляет обвинительный приговор и назначает подсудимому наказание, которое не может превышать две трети максимального срока или размера наиболее строгого вида наказания, предусмотренного за совершенное преступление.
Суд признает в качестве обстоятельства, смягчающего наказание полное признание вины. Обстоятельств, отягчающих наказание, судом не установлено.
Санкция закона за совершение преступления по п. «а» ч. 3 ст. 158 УК РФ предусматривает более мягкий вид наказания, чем лишение, суд учитывает, что преступление совершенное Афанасьевой Т.Е. относится к тяжким преступлениям, совершением преступления нарушено гарантированное ст. 25 Конституции РФ право на неприкосновенность жилища. Учитывая личность подсудимой и необходимость влияния наказания на исправление подсудимой, считает необходимым назначить наказание в виде лишения свободы. Однако, принимая во внимание положительные характеристики, последствия совершенного преступления, наличие смягчающего обстоятельства, отсутствие отягчающих обстоятельств, учитывая мнение государственного обвинителя и потерпевшей о применении ст. 73 УК РФ при назначении наказания суд считает возможным применить Афанасьевой условное освобождение от реального отбывания назначенного наказания.
Меру пресечения Афанасьевой Т.Е. подписка о невыезде и надлежащем поведении по вступлению приговора в законную силу подлежит отмене.
Совершенное подсудимой преступление согласно ст. 15 УК РФ относится к тяжким преступлениям. Учитывая общественную опасность и обстоятельства совершенного преступления, суд считает, что оснований для изменения, в соответствии с ч. 6 указанной статьи, категории совершенного преступления на менее тяжкую не имеется.
Вещественное доказательство: - норковая шуба считать правомерно возвращенным владельцу - И..
Гражданский иск не заявлен.
Процессуальные издержки, которые сложились из суммы оплаты участия защитника по назначению в уголовном судопроизводстве в размере ---- руб., на основании ч.10 ст.316 УПК РФ взысканию с подсудимой Афанасьевой Т.Е. не подлежат.
На основании изложенного и руководствуясь ст.316 УПК РФ, суд
п р и г о в о р и л:
Афанасьеву Т.Е. признать виновной в совершении преступления, предусмотренного п. «а» ч.3 ст.158 УК РФ и назначить наказание в виде 2 (двух) лет лишения свободы без дополнительных наказаний в виде штрафа и ограничения свободы.
На основании ст. 73 УК РФ лишение свободы считать условным и установить испытательный срок на 1 (один) год 6 (шесть) месяцев.
Возложить обязанности – встать на учет уголовно-исполнительную инспекцию Сунтарского района, один раз в месяц являться для регистрации, не менять место жительства без уведомления УИИ.
Меру пресечения – подписку о невыезде и надлежащем поведении по вступления приговора в законную силу отменить.
Процессуальные издержки по уголовному делу на сумму ---- руб. отнести за счет федерального бюджета.
Приговор может быть обжалован в апелляционном порядке в течение 10 суток в Верховный суд Республики Саха (Якутия) со дня постановления, а осужденным, содержащимся под стражей, в тот же срок со дня вручения копии приговора через Сунтарский районный суд.
При этом приговор, постановленный в особом порядке судебного разбирательства, не может быть обжалован по мотивам несоответствия выводов суда, изложенных в приговоре, фактическим обстоятельствам уголовного дела.
В случае подачи апелляционной жалобы осужденный вправе ходатайствовать о своем участии в рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции.
В случае обжалования приговора, осужденному разъяснить право заявить ходатайство о своем непосредственном участии, либо участии путем использования систем видеоконференц-связи, поручить осуществление своей защиты избранному им защитнику, либо ходатайствовать перед судом о назначении защитника, право пригласить защитника по своему выбору, отказаться от защитника, ходатайствовать о замене защитника при рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции.
Разъяснить, что в случае неявки приглашенного защитника в течение 5 суток, суд вправе предложить пригласить другого защитника, а в случае отказа – принять меры по назначению защитника по своему усмотрению.
При получении копий апелляционных жалоб или представлений, затрагивающих интересы осужденного, он вправе заявить ходатайство о своем участии в рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции в течение десяти суток.
Судья А.П. Тарабукин