Дата принятия: 21 апреля 2014г.
Номер документа: 1-26/2014
ПЕРЕВОД ПРИГОВОРА НА РУССКИЙ ЯЗЫК РАЗМЕЩЕН ВНИЗУ ДОКУМЕНТА Дьыала № 1-26/2014
Б И Р И И Г Э Б Э Р
РОССИЙСКАЙ ФЕДЕРАЦИЯ ААТЫНАН
Сунтаар сэл. Муус устар 21 кунэ 2014 сыл
Саха Республикатын Сунтаар оройуонун суута бэрэссэдээтэллээччи судьуйа Тарабукин А.П. састааптаах, государственнай буруйдааччы Сунтаар оройуонун прокурорун солбуйааччыта Тарасов И.И., сууттанааччы Камеров Г.А., 682 №-дээх дастабырыанньалаах, 187 №-дээх ордердаах кемускээччи Попов О.С., эмсэ5элэммит В. кыттыылаах, Федорова С.С. суруксуттаах, суут оьуобай бэрээдэгинэн ыытыллар мунньа5ар,
Камеров Г.А., ../../.... __________ тереебут, РФ гражданина, __________ олорор, ----------------- уерэхтээх, -----------------, -----------------, -----------------, -----------------, -----------------,
РФ ХК 158 ыст. 3 чааь. «а» пуун. буруйданар холуобунай дьыалатын керен баран, суут
б у л л а :
Камеров Г.А. уорууну, ол эбэтэр олорор дьиэ5э сокуоннайа суох етен киирэн, гражданицца обургу хоромньуну таьааран туран, туора малы-салы кистээн апчарыйыыны маннык быьыыга майгыга оцорбут.
../../.... -- чаастан -- чааска диэри бириэмэ5э, Камеров Г.А. арыгы испит туруктаах сылдьан, Саха __________ дьиэ уьаайбатыгар киирэн, дьиэ ааннара хатанан туралларын, ону кытта иккис этээс балконун аана аьа5аьын керен, уескээбит ымсыы-обот санааттан, соруйан, кинини ким да кербетунэн туьанан, дьиэ куулэтин урдунэн ыттан балкоцца тахсан, аьа5ас турбут аанынан дьиэ5э сокуоннайа суох етен киирэн, ----------------- солк. сыаналаах „----------------- ноутбугу, ноутбук ииттэрэр тэрилин, ону таьынан -- солк. сыаналаах ----------------- уонна -- солк. сыаналаах ----------------- консервалары кистээн апчарыйбыт. Ылбыт малларын бэйэтэ билэринэн туьаммыт, ол тумугэр эмсэ5элэммит В.-5а уопсайа ----------------- солкуобай сууммалаах обургу хоромньу таьаарыллыбыт.
Сууттанааччы Камеров Г.А. киниэхэ тиксэриллибит буруйу кытары себулэьэр уонна РФ ХК 158 ыст. 3 чааь. «а» пуун. керуллэр буруйун толору билинэр.
Суут мунньа5ар сууттанааччы Камеров Г.А. суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан холуобунай дьыаланы керер туьунан киллэрбит хадатаайыстыбатын ейеете, уонна буруйдааьыны кытары себулэьэрин, буруйун толору билинэрин, киллэрбит хадатаайыстыбатын бэрээдэгин уонна содулун ейдуурун туьунан быьаарда.
Кемускээччи Попов О.С. сууттанааччы Камеров Г.А. хадатаайыстыбатын ейеете уонна суут оьуобай бэрээдэгин барыытын уонна содулун сууттанааччыга быьаарбытын туьунан эттэ.
Государственнай буруйдааччы Тарасов И.И. усулуобуйалар баалларынан, хадатаайыстыбаны ылынан, бириигэбэри оьуобай бэрээдэгинэн таьаарар септее5ун туьунан ыйда.
Эмсэ5элэммит В. суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан холуобунай дьыаланы кереру утарбатын туьунан быьаарда.
Хадатаайыстыбаны дьууллэьии кэмигэр тиксэриллибит буруй оруннаа5а уонна холуобунай дьыала5а хомуллубут матырыйаалларынан бигэргэтиллэрэ, сууттанааччы Камеров Г.А.-ка тиксэриллибит буруй ейденере уонна буруйун толору билинэрэ быьаарылынна. Хадатаайыстыбатын сууттанааччы бэйэтэ, туораттан куьэйээьинэ суох, кемускээччитин кытары субэлэьэн, содулун быьаартаран баран киллэрбит. Суут сууттанааччыга бириигэбэри суут силиэстийэтин ыыппакка таьаарарын содулун быьаарда.
Сууттанааччы себулэспит буруйдааьынынан Российскай Федерация Холуобунай кодексатынан 10 сылтан элбэ5э суох кецулу быьыы накаастабыл миэрэтэ керуллэр, РФ ХПК 315-316 ыст.ыст. ирдэбиллэрэ тутуьуллубут, холуобунай дьыаланан суут бириигэбэри оьуобай бэрээдэгинэн таьаарарыгар мэьэйдэр суохтар.
Камеров Г.А. уескээбит ымсыы-обот бэйэтигэр туьанар санааттан туора киьи кербетунэн уонна суо5унан туьанан олорор дьиэ5э сокуоннайа суох етен киирэн, эмсэ5элэммит В. бас билэр малларын соруйан кистээн апчарыйан, эмсэ5элэммиккэ ----------------- солкуобай сууммалаах обургу хоромньуну таьаарбыт буруйдаах дьайыыта РФ ХК 158 ыст. 3 чааь. «а» пуун. сепке квалификацияламмыт.
Государственнай буруйдааччы хадатаайыстыбатынан суут мунньа5ар сууттанааччы личнэьин характеристикалыыр уонна буруйун чэпчэтэр, ыаратар еруттэригэр сыЬыаннаах дьыала матырыйааллара уерэтиннилэр.
Сууттанааччы Камеров Г.А. лиичинэьин уерэтии докумуоннарыттан кестерунэн, ----------------- учуотугар турбат, полиция участковайынан уонна олорор сириттэн ----------------- характеристикаланар, -----------------, -----------------. -----------------.
Накаастабыл миэрэни аныырыгар суут РФ ХК 60 ыст. 3 чааЬ. оло5уран, буруйу оцоруу уопсастыба5а кутталын, чэпчэтэр, ыаратар еруттэри, буруй характерын, сууттанааччы личноьын, накаастабыл киниэхэ кеннерунэр дьайыытын учуоттуур.
Сууттанааччы буруйун билинэн дьыала оьуобай бэрээдэгинэн керуллубутунэн РФ ХПК 316 ыст. 7 чааь. сеп тубэьиннэрэн буруй иьин керуллэр накаастабыл миэрэ улаханын ус гыммыт иккититтэн ордуга суо5а ананыахтаах.
Суут Камеров Г.А. буруйун толору билинэрин, сааьа эдэрин накаастабылын сымнатар ерутунэн аа5ар. Накаастабылын ыаратар тугэн суох.
РФ ХК 158 ыст. 3 чааь. «а» пуун. керуллэр буруйдааьыцца сокуон санкциятынан кецулу быьыыттан чэпчэки накаастабыл миэрэлэрэ керуллэр. Суут Камеров Г.А. онорбут буруйа ыарахан керуцнээх буруйдар ахсааннарыгар киирэрин, РФ Конституциятын 25 ыст. керуллубут олорор дьиэ тыытыллыбат буолар быьа мэктиэтэ кэьиллибитин бэлиэтиир уонна сууттанааччы тус бэйэтин личноьын, накаастабыл миэрэтэ сууттанааччыга кеннерунэр дьайыытын учуоттаан, киниэхэ ыйыллыбыт ыстатыйа ыарахан санкциятын туттары септее5унэн билинэр. Ол эрэн, олорор сириттэн ----------------- характеристикаланарын, оцорбут буруйун содулун, ону кытта накаастабылын миэрэтин чэпчэтэр еруттэр баалларын, ыаратар тугэннэр суохтарын бол5омто5о ылан, государственнай буруйдааччы уонна эмсэ5элэммит РФ ХК 73 ыст. туттан накаастабыл миэрэтин аныыр туьунан этиилэрин ылынан, Камеровы ананар накаастабылын дьиц боруостааьына суох кеннерунэр кыахтаа5ынан аа5ан, киниэхэ условнай сууттаныыны туттар септеех диэн тумуккэ кэлэр.
Камеров Г.А. хааччахтыыр миэрэтэ – ханна да барбат уонна септеех быьыыга майгыга сылдьыы туьунан баппыыската, бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ устуллуохтаах.
Сууттанааччы оцорбут буруйа РФ ХК 15 ыст. ыарахан керуцнээх буруйдар ахсааннарыгар киирэр. Кини оцорбут буруйун уопсастыба5а кутталын, буруй оцоЬуллубут тугэннэрин учуоттаан, ыйыллыбыт ыстатыйа 6 чааь. керуллубут буруй категориятын туьэрэри, суут септее5унэн билиммэт.
Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ мал-сал дакаастабыллара: - ----------------- ноутбук уонна -- ноутбук ииттэрэр тэрилэ эмсэ5элэммит В..-5а тенуннэриллиэхтээх; - ----------------- – суох оцоьуллуохтаахтар.
Гражданскай ирдэбил суох.
Холуобунай дьыаланан -- солк. -- х. тылбаасчыт ецете процессуальнай издержка федеральнай бюджет оросхуотугар киллэриллиэхтээх, ----------------- солк. кэмускээччи ецетуттэн тахсыбыт процессуальнай издержка, РФ ХПК 316 ыст. 10 пуун. оло5уран сууттанааччы Камеров Г.А.-тан телетуллубэт.
Этиллибиттэргэ оло5уран уонна РФ ХПК 316 ыст. салайтаран суут,
Б И Р И И Г Э Б Э Р Д И И Р :
Камеров Г.А. РФ ХК 158 ыст. 3 чааь. „а“ пуун. буруйдаа5ынан билинэн кецулун 2 (икки) сыл 6 (алта) ыйга быьарга, эбии накаастабыл ыстарааба уонна кецулун хааччахтааьына суох.
РФ ХК 73 ыст. туттан, анаммыт накаастабыл миэрэтин 1 сыл 6 ый кэтээн керер болдьохтоох условнайынан аа5арга.
Эбии эбээьинэс быьыытынан Сунтаар оройуонун холуобунай накаастабылы толотторор инспекция5а учуокка турарын, ыйга биирдэ бэлиэтэнэрин, инспекцияны сэрэтиитэ суох олорор сирин уларыппатын суктэрэргэ.
Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ хааччахтыыр миэрэтин, ханна да барбат уонна септеех быьыыга-майгыга сылдьыы туьунан баппыысканы устарга.
Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ мал-сал дакаастабыллары: ----------------- ноутбугу уонна „-- ноутбук ииттэрэр тэрилин эмсэ5элэммит В..-5а тенуннэрэргэ; - ----------------- – суох оцорорго.
Холуобунай дьыаланан уопсайа ----------------- солк. -- хар. процессуальнай издержканы федеральнай бюджет оросхуотугар киллэрэргэ.
Бириигэбэр аа5ыллыа5ыттан, онтон хааллан олорор сууттаммыт бириигэбэр куопуйатын туппут кунуттэн, 10 хонук иЬинэн Сунтаар оройуонун суутун нецуе Саха Республикатын Урдуку Суутун холуобунай дьыалалары керер Судебнай коллегиятыгар ааЬынан уцсуллуен сеп.
Ол эрэн суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан таьаарылыбыт бириигэбэр, бириигэбэргэ суут тумугэ холуобунай дьыала фактическай тугэццэ сеп тубэспэтинэн оло5уран, ааьынан уцсуллубэт.
Ааьынар уцсуу киирэр тубэлтэтигэр сууттаммыт апелляционнай инстанция5а кемускээччи кыттыылаах кыттарын туьунан хадатаайыстыба киллэрэр бырааптаах.
Ааьынар уцсуу киирэр тубэлтэтигэр, сууттаммыт холуобунай дьыалата апелляционнай инстанциянан керуллэригэр бэйэтэ кыттарын туьунан, кемускэнэригэр талбыт кемускээччигэ соруйар эбэтэр кемускээччини суут аныырыгар хадатаайыстыбалыыр, бэйэтэ талбыт адвокатын (кемускээччитин) ыцырар, кемускээччиттэн аккаастанар, атын кемускээччини аныыр туьунан хадатаайыстыбалыыр бырааптардаа5ын быьаарарга (РФ ХПК 16 ыст. 4 ч.).
Ыцырыллыбыт кемускээччи 5 суукка иьигэр кэлбэт тугэнигэр, суут атын кемускээччини ыцырарын субэлиир, аккаастанар тубэлтэтигэр – суут бэйэтин керуутунэн кемускээччини аныыр бырааптаа5ын туьунуан быьаарарга.
Сууттаммыт ааьынар уцсууну эбэтэр представленияны тутан баран, ескетун кини интэриэстэрэ ыйыллар буолла5ына, уон суукка иьигэр апелляционнай инстанция5а холуобунай дьыала керуллэригэр бэйэтэ кыттарын туьунан хадатаайыстыба киллэрэр бырааптаах.
Судьуйа и/б А.П. Тарабукин
Куопуйа дьицнээ5ин кытта биир
Судьуйа А.П. Тарабукин
ПЕРЕВОД С ЯЗЫКА САХА НА РУССКИЙ ЯЗЫК
Дело № 1-26/2014П Р И Г О В О Р
Именем Российской Федерации
с. Сунтар 21 апреля 2014 года
Сунтарский районный суд Республики Саха (Якутия) в составе председательствующего судьи Тарабукина А.П., с участием государственного обвинителя заместителя прокурора Сунтарского района Тарасова И.И., подсудимого Камерова Г.А., защитника адвоката Попова О.С., представившего удостоверение № 682, ордер № 187, потерпевшей В., при секретаре судебного заседания Федоровой С.С., рассмотрев в открытом судебном заседании в особом порядке судебного разбирательства материалы уголовного дела в отношении
Камерова Г.А., ../../.... года рождения, уроженца __________, гражданина РФ, проживающего по адресу: __________, со ----------------- образованием, -----------------, -----------------, -----------------, -----------------, -----------------,
обвиняемого в совершении преступления, предусмотренного п. «а» ч.3 ст. 158 УК РФ,
у с т а н о в и л:
Камеров Г.А. совершил тайное хищение чужого имущества с незаконным проникновением в жилище с причинением значительного ущерба гражданину при следующих обстоятельствах:
../../.... г. в период времени с -- час. до -- часов Камеров Г.А. будучи в состоянии алкогольного опьянения, зайдя в усадьбу __________ увидев, что двери дома закрыты, а двери балкона второго этажа стоят открытыми, из возникших корыстных побуждений, воспользовавшись тем, что никто за ним не наблюдает, умышленно, с целью тайного хищения чужого имущества, поднялся на балкон через крышу веранды дома и незаконно проник через открытую балконную дверь в дом. Откуда тайно похитил ноутбук ----------------- стоимостью ----------------- рублей с зарядным устройством, консервы ----------------- стоимостью -- рублей и ----------------- стоимостью -- рублей. Впоследствии похищенными вещами распорядился по своему усмотрению, причинив потерпевшей В. значительный материальный ущерб в размере ----------------- рублей.
Подсудимый Камеров Г.А. согласен с предъявленным ему обвинением и полностью признает свою вину в совершении преступления, предусмотренного п. «а» ч. 3 ст.158 УК РФ.
В судебном заседании подсудимый Камеров Г.А. поддержал ранее поданное им ходатайство о рассмотрении уголовного дела с применением особого порядка судебного разбирательства, при этом пояснил, что с обвинением согласен, вину признает полностью, осознает характер и последствия данного ходатайства.
Защитник Попов О.С. поддержал ходатайство подсудимого Камеров Г.А. и пояснил суду, что разъяснил подсудимому характер и последствия заявленного ходатайства о постановлении приговора без проведения судебного разбирательства.
Государственный обвинитель Тарасов И.И. не имеет возражений на проведение судебного заседания с применением особого порядка принятия судебного решения.
Потерпевшая В. выразила согласие на рассмотрение дела в особом порядке.
При обсуждении заявленного ходатайства было установлено, что предъявленное обвинение обоснованно и подтверждено материалами уголовного дела, понятно подсудимому Камерову Г.А., он признает себя виновным в предъявленном обвинении в полном объеме. Ходатайство о рассмотрении уголовного дела с применением особого порядка судебного разбирательства заявлено подсудимым добровольно и после консультации с защитником. Подсудимому судом разъяснены последствия постановления приговора без проведения судебного разбирательства в общем порядке.
Подсудимому согласившемуся с предъявленной статьей Уголовного Кодекса Российской Федерации рассматривается мера наказания в виде лишения свободы не более 10 лет, соблюдены требования ст.ст. 315-316 УПК РФ, нет препятствий для вынесения приговора уголовного дела в особом порядке.
Органом предварительного следствия действия подсудимого правильно квалифицированы по п. «а» ч.3 ст.158 УК РФ, как тайное хищение чужого имущества с незаконным проникновением в жилище, совершенное с причинением значительного ущерба гражданину.
По ходатайству государственного обвинителя в судебном заседании исследованы характеризующие личность подсудимого, а также обстоятельства смягчающие и отягчающие наказание.
Из исследованных судом материалов дела, характеризующих личность подсудимого видно, что Камеров Г.А. на учете ----------------- не состоит, участковым уполномоченным полиции и с места жительства характеризуется -----------------, -----------------, -----------------. -----------------.
Решая вопрос о мере наказания, суд в соответствии с ч.3 ст. 60 УК РФ, учитывает характер и степень общественной опасности совершенного преступления, данные о личности виновного, обстоятельства смягчающие и отягчающие наказание, а также влияние назначенного наказания на исправление осужденного.
Согласно ч. 7 ст. 316 УПК РФ, суд постановляет обвинительный приговор и назначает подсудимому наказание, которое не может превышать две трети максимального срока или размера наиболее строгого вида наказания, предусмотренного за совершенное преступление.
При назначении вида и размера наказания подсудимого в качестве обстоятельств, смягчающих наказание, суд учитывает молодой возраст, полное признание вины. Обстоятельств, отягчающих наказание, судом не установлено.
Суд учитывает, что преступление совершенное Камеровым Г.А. относится к тяжким преступлениям, и совершением преступления нарушено гарантированное ст. 25 Конституции РФ право на неприкосновенность жилища. Учитывая личность подсудимого и необходимость влияния наказания на исправление подсудимого, считает необходимым назначить наказание, связанное с лишением свободы. Однако, принимая во внимание его ----------------- характеристику с места жительства, последствия совершенного преступления, наличие смягчающих обстоятельств, отсутствие отягчающих обстоятельств, учитывая мнение государственного обвинителя и потерпевшей о применении ст. 73 УК РФ при назначении наказания суд считает возможным применить Камерову условное освобождение от реального отбывания назначенного наказания.
Мера пресечения Камерова В.Г. подписка о невыезде и надлежащем поведении по вступлению приговора в законную силу подлежит отмене.
Совершенное подсудимым преступление согласно ст. 15 УК РФ относится к тяжким преступлениям. Учитывая общественную опасность и обстоятельства совершенного преступления, личность подсудимого, суд считает, что оснований для изменения, в соответствии с ч. 6 указанной статьи, категории совершенного преступления на менее тяжкую не имеется.
Вещественные доказательства: ноутбук ----------------- и зарядное устройство ноутбука -- по вступлению приговора в законную силу подлежат возвращению потерпевшей В., -----------------, по вступлению приговора в законную силу подлежат уничтожению.
Гражданский иск по делу не заявлен.
Процессуальные издержки, которые сложились из суммы оплаты работы переводчика в размере -- рубль -- копеек, участия защитника по назначению в уголовном судопроизводстве в размере ----------------- руб., на основании ч.10 ст.316 УПК РФ взысканию с подсудимого Камерова Г.А. не подлежат.
На основании изложенного и руководствуясь ст.316 УПК РФ, суд
П Р И Г О В О Р И Л:
Камерова Г.А. признать виновным в совершении преступления, предусмотренного п. «а» ч. 3 ст. 158 УК РФ и назначить наказание в виде 2 (двух) лет 6 (шести) месяцев лишения свободы без дополнительных наказаний в виде штрафа и ограничения свободы.
На основании ст. 73 УК РФ лишение свободы считать условным и установить испытательный срок на 1 (один) год 6 (шесть) месяцев.
Возложить обязанности: встать на учет в специализированный государственный орган, осуществляющий исправление осужденных, куда являться для регистрации один раз в месяц, не менять место жительства без уведомления инспекции.
Меру пресечения – подписку о невыезде и надлежащем поведении по вступления приговора в законную силу отменить.
По вступлению приговора в законную силу вещественные доказательства: ноутбук ----------------- и зарядное устройство ноутбука -- возвратить потерпевшей В., ----------------- – уничтожить.
Процессуальные издержки по уголовному делу на сумму ----------------- руб. -- копеек, отнести за счет федерального бюджета.
Приговор может быть обжалован в апелляционном порядке в течение 10 суток в Верховный суд Республики Саха (Якутия) со дня постановления, а осужденным, содержащимся под стражей, в тот же срок со дня вручения копии приговора через Сунтарский районный суд.
При этом приговор, постановленный в особом порядке судебного разбирательства, не может быть обжалован по мотивам несоответствия выводов суда, изложенных в приговоре, фактическим обстоятельствам уголовного дела.
В случае подачи апелляционной жалобы осужденный вправе ходатайствовать о своем участии в рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции.
В случае обжалования приговора, осужденному разъяснить право заявить ходатайство о своем непосредственном участии, либо участии путем использования систем видеоконференц-связи, поручить осуществление своей защиты избранному им защитнику, либо ходатайствовать перед судом о назначении защитника, право пригласить защитника по своему выбору, отказаться от защитника, ходатайствовать о замене защитника при рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции.
Разъяснить, что в случае неявки приглашенного защитника в течение 5 суток, суд вправе предложить пригласить другого защитника, а в случае отказа – принять меры по назначению защитника по своему усмотрению.
При получении копий апелляционных жалоб или представлений, затрагивающих интересы осужденного, он вправе заявить ходатайство о своем участии в рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции в течение десяти суток.
Судья А.П. Тарабукин