Дата принятия: 04 апреля 2014г.
Номер документа: 1-23/2014
ПЕРЕВОД ПРИГОВОРА НА РУССКИЙ ЯЗЫК РАЗМЕЩЕН ВНИЗУ ДОКУМЕНТА
Дьыала № 1-23/2014
Б И Р И И Г Э Б Э Р
РОССИЙСКАЙ ФЕДЕРАЦИЯ ААТЫНАН
Сунтаар сэл. Муус устар 04 кунэ 2014 сыл
Саха Республикатын Сунтаар оройуонун суута бэрэссэдээтэллээччи судьуйа Тарабукин А.П. састааптаах, государственнай буруйдааччы Сунтаар оройуонун прокурорун кемелеьееччутэ Соловьев А.П., сууттанааччы Степанов А.С., 682 №-дээх дастабырыанньалаах, 152 №-дээх ордердаах кемускээччи Попов О.С., эмсэ5элэммит И. кыттыылаах, Федорова С.С. суруксуттаах, суут оьуобай бэрээдэгинэн ыытыллар мунньа5ар,
Степанов А.С., ../../.... _____________ тереебут, -- гражданина, _____________ регистрациялаах, _____________ олорор, -------------------- уерэхтээх, --------------------, --------------------, --------------------, --------------------, --------------------,
РФ ХК 111 ыст. 1 чааь. буруйданар холуобунай дьыалатын керен баран, суут
б у л л а :
Степанов А.С. доруобуйа5а, киьи оло5ор кутталлаах гына ыарахан эмсэ5элээьини соруйан оцорууну маннык быьыыга майгыга оцорбут.
../../.... -- чаастан -- чааска диэри бириэмэ5э Степанов А.С. арыгы испит туруктаах сылдьан _____________ бииргэ арыгы иьиспит дьонноро – И. уонна Ф. кини дьиэтиттэн барбатахтарыттан кыыьыран, еьургэнэн, тус бэйэтэ себулээбэт буолуу сыьыантан, соруйан, доруобуйа5а ыарахан эмсэ5элээьини оцорор сыаллаах кухоннай быьа5ынан И. иьин хацас еттун диэкки биирдэ анньыбыт. Ол содулугар эмсэ5элэммиккэ иьин хацас ойо5оьун истиэнкэтин сымна5ас тканнарыгар дьеле киирбит, суон очо5оьун уеьэттэн аллараа туьэр салаатын алдьатыылаах баастанан, киьи оло5ор кутталлаах бэлиэтинэн, доруобуйа5а ыарахан керуцнээх эмсэ5элээьин таьаарыллыбыт.
Сууттанааччы Степанов А.С. киниэхэ тиксэриллибит буруйу кытары себулэьэр уонна РФ ХК 111 ыст. 1 чааь. керуллэр буруйун толору билинэр.
Суут мунньа5ар сууттанааччы Степанов А.С. суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан холуобунай дьыаланы керер туьунан киллэрбит хадатаайыстыбатын ейеете, уонна буруйдааьыны кытары себулэьэрин, буруйун толору билинэрин, киллэрбит хадатаайыстыбатын бэрээдэгин уонна содулун ейдуурун туьунан быьаарда.
Кемускээччи Попов О.С. сууттанааччы Степанов А.С. хадатаайыстыбатын ейеете уонна суут оьуобай бэрээдэгин барыытын уонна содулун сууттанааччыга быьаарбытын туьунан эттэ.
Государственнай буруйдааччы Соловьев А.П. усулуобуйалар баалларынан, хадатаайыстыбаны ылынан, бириигэбэри оьуобай бэрээдэгинэн таьаарар септее5ун туьунан ыйда.
Эмсэ5элэммит И. суут мунньа5ар оьуобай бэрээдэги туттан холуобунай дьыаланы кереру утарбатын туьунан быьаарда.
Хадатаайыстыбаны дьууллэьии кэмигэр тиксэриллибит буруй оруннаа5а уонна холуобунай дьыала5а хомуллубут матырыйаалларынан бигэргэтиллэрэ, сууттанааччы Степанов А.С.-ка тиксэриллибит буруй ейденере уонна буруйун толору билинэрэ быьаарылынна. Хадатаайыстыбатын сууттанааччы бэйэтэ, туораттан куьэйээьинэ суох, кемускээччитин кытары субэлэьэн, содулун быьаартаран баран киллэрбит. Суут сууттанааччыга бириигэбэри суут силиэстийэтин ыыппакка таьаарарын содулун быьаарда.
Сууттанааччы себулэспит буруйдааьынынан Российскай Федерация Холуобунай кодексатынан 10 сылтан элбэ5э суох кецулу быьыы накаастабыл миэрэтэ керуллэр, РФ ХПК 315-316 ыст.ыст. ирдэбиллэрэ тутуьуллубут, холуобунай дьыаланан суут бириигэбэри оьуобай бэрээдэгинэн таьаарарыгар мэьэйдэр суохтар.
Степанов А.С. эмсэ5элэммиттиин тыл-тылга киирсибэккэ кыыьырсан соруйан эчэтэр ейтен-санааттан, И. кухоннай быьа5ынан биирдэ иьин уобалаьыгар анньан оло5ор кутталлаах доруобуйатыгар ыарахан керуцнээх эмсэ5элээьини таьаарбыт дьайыыта РФ ХК 111 ыст. 1 чааь. сепке квалификацияламмыт.
Государственнай буруйдааччы хадатаайыстыбатынан суут мунньа5ар сууттанааччы личнэьин характеристикалыыр уонна буруйун чэпчэтэр, ыаратар еруттэригэр сыЬыаннаах дьыала матырыйааллара уерэтиннилэр.
Сууттанааччы Степанов А.С. лиичинэьин уерэтии докумуоннарыттан кестерунэн, --------------------, --------------------. Регистрациялаах сириттэн _____________ дьаьалтатынан --------------------, онтон полиция участковайынан -------------------- характеристикаланар, --------------------, --------------------, --------------------.
Накаастабыл миэрэни аныырыгар суут РФ ХК 60 ыст. 3 чааЬ. оло5уран, буруйу оцоруу уопсастыба5а кутталын, чэпчэтэр, ыаратар еруттэри, буруй характерын, сууттанааччы личноЬын, накаастабыл киниэхэ кеннерунэр дьайыытын учуоттуур.
Сууттанааччы буруйун билинэн дьыала оьуобай бэрээдэгинэн керуллубутунэн РФ ХПК 316 ыст. 7 чааь. сеп тубэьиннэрэн буруй иьин керуллэр накаастабыл миэрэ улаханын ус гыммыт иккититтэн ордуга суо5а ананыахтаах.
Суут Степанов А.С. буруйун толору билинэрин накаастабылын сымнатар ерутунэн аа5ар. Накаастабылын ыаратар тугэн суох.
Накаастабыл керуцун уонна кээмэйин аныырыгар суут Степанов А.С. онорбут буруйа ыар буруйдар ахсааннарыгар киирэрин бэлиэтиир уонна сууттанааччы тус бэйэтин личноьын, регистрациялаах сириттэн -------------------- характеристикаланарын, ону кытта чэпчэтэр еруту бол5омто5о ылан, государственнай буруйдааччы уонна эмсэ5элэммит РФ ХК 73 ыст. туттан накаастабыл миэрэтин аныыр туьунан этиилэрин ылынан, Степановы ананар накаастабылын дьиц боруостааьына суох кеннерунэр кыахтаа5ынан аа5ан, киниэхэ условнай сууттаныыны туттар септеех диэн тумуккэ кэлэр.
Степанов А.С. хааччахтыыр миэрэтэ – ханна да барбат уонна септеех быьыыга майгыга сылдьыы туЬунан баппыыската бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ устуллуохтаах.
Сууттанааччы оцорбут буруйа РФ ХК 15 ыст. ыарахан керуцнээх буруйдар ахсааннарыгар киирэр. Кини оцорбут буруйун уопсастыба5а кутталын, буруй оцоЬуллубут тугэннэрин учуоттаан, ыйыллыбыт ыстатыйа 6 чааь. керуллубут буруй категориятын туьэрэри, суут септее5унэн билиммэт.
Мал-сал дакаастабыл - хара ецнеех пластмассовай уктаах кухоннай быьах, бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ суох оцоьуллуохтаах.
Эмсэ5элэммит сууттанааччыттан буруй оцоруутунан тахсыбыт материальнай хоромньу суотугар уопсайа 201 098 солк. 40 х., ол иьигэр 200 000 солк. куоттарыллыбыт барыьын уонна 1098 солк. 40х. эмтэниитигэр оросхуотун телеттерер, ону таьынан моральнай хоромньу толуйуутугар 500 000 солк. телеттерер туьунан гражданскай ирдэбиллээх.
Сууттанааччы эмсэ5элэммит эмтэниитигэр сукпут оросхуотун толору билинэринэн, хоромньу сууммата дьыала матырыйаалларынан бигэргэнэринэн, РФ ГК 1064 ыст., оло5уран, Степанов А.С-тан 1098 солк. 40х. ирдэниэхтээх диэн суут аа5ар.
Онтон ирдэнэр 200 000 солк. куоттарыллыбыт барыс кээмэйэ, дьыала5а тиксэриллибит дакаастабылларынан бигэргэммэтинэн, бу чааьыгар аккаастаныахтаах.
Суут, эмсэ5элэммит моральнай хоромньутун толуйуутун быьаарарыгар РФ ГК 151, 1101 ыст.ыст. ирдэбиллэригэр оло5урар, ону таьынан 2010 сыл тохсунньу 26 кунунээ5и 1 №-дээх РФ Урдуку Суутун Пленумун «О применении судами гражданского законодательства, регулирующего отношения по обязательствам вследствие причинения вреда жизни или здоровью гражданина» Уураа5ынан салайтарар. Бу Уураах 32 пуун. 2 абзаьа ыйарынан, эмсэ5элэммиккэ моральнай хоромньу таьаарыллыбыта, бары тугэццэ кини доруобуйатыгар таьаарыллыбыт эмсэ5элээьининэн эт-хаан уонна майгы-сигили эрэйдэниитин ылбыта саба5аланар. Маннык тугэццэ моральнай хоромньу толуйуутун кээмэйэ эрэ быьаарыллыахтаах.
Эмсэ5элэммиккэ эт-хаан уонна майгы-сигили эрэйдэниитин характерын, ону сэргэ хоромньуну таьаарааччы буруйун степенин, буруй оцоруу дьиц тугэннэрин, сиэрдээх уонна септеех буолуу ирдэбилин бол5омто5о ылан, Степановтан И. туьатыгар моральнай хоромньу толугар 100 000 солк. ирдэниэхтээх диэн суут аа5ар.
Холуобунай дьыаланан 163 солк. 80 х. тылбаасчыт ецете процессуальнай издержка федеральнай бюджет оросхуотугар киллэриллиэхтээх, 10 560 солк. кэмускээччи ецетуттэн тахсыбыт процессуальнай издержка, РФ ХПК 316 ыст. 10 пуун. оло5уран сууттанааччы Степанов А.С.-тан телетуллубэт.
Этиллибиттэргэ оло5уран уонна РФ ХПК 316 ыст. салайтаран суут,
Б И Р И И Г Э Б Э Р Д И И Р :
Степанов А.С. РФ ХК 111 ыст. 1 чааь. буруйдаа5ынан билинэн кецулун 3 (ус) сыл быьарга.
РФ ХК 73 ыст. туттан, анаммыт накаастабыл миэрэтин 2 (икки) сыл кэтээн керер болдьохтоох условнайынан аа5арга.
Эбии эбээьинэс быьыытынан Сунтаар оройуонун холуобунай накаастабылы толотторор инспекция5а учуокка турарын, ыйга биирдэ бэлиэтэнэрин, улэ уонна дьарыктаах буолуу Киинигэр учуокка туран улэ булунарын, общественнай бэрээдэги кэьиини таьаарбатын суктэрэргэ.
Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ хааччахтыыр миэрэтин, ханна да барбат уонна септеех быьыыга-майгыга сылдьыы туьунан баппыысканы устарга.
Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ мал-сал дакаастабылы: кухоннай быьа5ы – суох оцорорго.
Холуобунай дьыаланан уопсайа 10 723 солк. 80 х. процессуальнай издержканы федеральнай бюджет оросхуотугар киллэрэргэ.
Степанов А.С. эмсэ5элэммит И. туьатыгар 1098 солк. 40х. материальнай хоромньуну уонна моральнай хоромньу толуйуутугар 100 000 солк., барыта холбоон 101 098 солкуобай 40 харчыны ирдииргэ.
Бириигэбэр аа5ыллыа5ыттан, онтон хааллан олорор сууттаммыт бириигэбэр куопуйатын туппут кунуттэн, 10 хонук иЬинэн Сунтаар оройуонун суутун нецуе Саха Республикатын Урдуку Суутун холуобунай дьыалалары керер Судебнай коллегиятыгар ааЬынан уцсуллуен сеп.
Ол эрэн суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан таьаарылыбыт бириигэбэр, бириигэбэргэ суут тумугэ холуобунай дьыала фактическай тугэццэ сеп тубэспэтинэн оло5уран, ааьынан уцсуллубэт.
Ааьынар уцсуу киирэр тубэлтэтигэр сууттаммыт апелляционнай инстанция5а кемускээччи кыттыылаах кыттарын туьунан хадатаайыстыба киллэрэр бырааптаах.
Ааьынар уцсуу киирэр тубэлтэтигэр, сууттаммыт холуобунай дьыалата апелляционнай инстанциянан керуллэригэр бэйэтэ кыттарын туьунан, кемускэнэригэр талбыт кемускээччигэ соруйар эбэтэр кемускээччини суут аныырыгар хадатаайыстыбалыыр, бэйэтэ талбыт адвокатын (кемускээччитин) ыцырар, кемускээччиттэн аккаастанар, атын кемускээччини аныыр туьунан хадатаайыстыбалыыр бырааптардаа5ын быьаарарга (РФ ХПК 16 ыст. 4 ч.).
Ыцырыллыбыт кемускээччи 5 суукка иьигэр кэлбэт тугэнигэр, суут атын кемускээччини ыцырарын субэлиир, аккаастанар тубэлтэтигэр – суут бэйэтин керуутунэн кемускээччини аныыр бырааптаа5ын туьунуан быьаарарга.
Сууттаммыт ааьынар уцсууну эбэтэр представленияны тутан баран, ескетун кини интэриэстэрэ ыйыллар буолла5ына, уон суукка иьигэр апелляционнай инстанция5а холуобунай дьыала керуллэригэр бэйэтэ кыттарын туьунан хадатаайыстыба киллэрэр бырааптаах.
Судьуйа А.П. Тарабукин
Куопуйа дьицнээ5ин кытта биир
Судьуйа А.П. Тарабукин
ПЕРЕВОД С ЯЗЫКА САХА НА РУССКИЙ ЯЗЫК
Дело № 1-23/2014
П Р И Г О В О Р
Именем Российской Федерации
с. Сунтар 04 апреля 2014 года
Сунтарский районный суд Республики Саха (Якутия) в составе председательствующего судьи Тарабукина А.П., с участием государственного обвинителя помощника прокурора Соловьева А.П., подсудимого Степанова А.С., защитника Попова О.С., предоставившего удостоверение № 682, ордер № 122, потерпевшего И., при секретаре Федоровой С.С. рассмотрев в открытом судебном заседании в особом порядке судебного разбирательства материалы уголовного дела в отношении
Степанова А.С., ../../.... года рождения, уроженца _____________, гражданина --, зарегистрированного по адресу _____________, проживающего по адресу _____________, со --------------------, --------------------, --------------------, --------------------, --------------------, --------------------,
обвиняемого в совершении преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 111 УК РФ, суд
у с т а н о в и л:
Степанов А.С. совершил умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни человека, при следующих обстоятельствах:
../../.... года в период времени с -- часов до -- часов Степанов А.С. находясь в состоянии алкогольного опьянения _____________, из-за возникших неприязненных отношений, вследствие того, что И. и Ф., с которыми вместе распивали спиртное, не желали уходить из его дома, умышленно, с целью причинения тяжкого вреда здоровью, один раз ударил кухонным ножом в область живота И. В результате чего, потерпевший получил повреждения в виде колото-резаной раны мягких тканей левой боковой стенки живота, проникающей в брюшную полость с повреждением нисходящего отдела толстой кишки, который по признаку вреда здоровью, опасного для жизни человека, расценивается как тяжкий вред здоровью.
Подсудимый Степанов А.С. согласен с предъявленным ему обвинением и полностью признает свою вину в совершении преступления, предусмотренного ч. 1 ст.111 УК РФ.
В судебном заседании подсудимый Степанов А.С. поддержал ранее поданное им ходатайство о рассмотрении уголовного дела с применением особого порядка судебного разбирательства, при этом пояснил, что с обвинением согласен, вину признает полностью, осознает характер и последствия данного ходатайства.
Защитник Попов О.С. поддержал ходатайство подсудимого Степанова А.С. и пояснил суду, что разъяснил подсудимому характер и последствия заявленного ходатайства о постановлении приговора без проведения судебного разбирательства.
Государственный обвинитель Соловьев А.П. не имеет возражений на проведение судебного заседания с применением особого порядка принятия судебного решения.
Потерпевший И. выразил согласие на рассмотрение дела в особом порядке.
При обсуждении заявленного ходатайства было установлено, что предъявленное обвинение обоснованно и подтверждено материалами уголовного дела, понятно подсудимому Степанову А.С., он признает себя виновным в предъявленном обвинении в полном объеме. Ходатайство о рассмотрении уголовного дела с применением особого порядка судебного разбирательства заявлено подсудимым добровольно и после консультации с защитником. Подсудимому судом разъяснены последствия постановления приговора без проведения судебного разбирательства в общем порядке.
Наказание за преступление, предусмотренное Уголовным законом Российской Федерации, с обвинением с которым согласился подсудимый, не превышает 10 лет лишения свободы. Требования, предусмотренные ст.ст. 314-315 УПК РФ соблюдены и препятствий для принятия судебного решения в особом порядке не имеется.
Органом предварительного следствия действия подсудимого правильно квалифицированы по ч.1 ст.111 УК РФ, то есть как умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни человека.
По ходатайству государственного обвинителя в судебном заседании исследованы обстоятельства характеризующие личность подсудимого, а также обстоятельства смягчающие и отягчающие наказание.
Из исследованных судом материалов дела, характеризующих личность подсудимого видно, что он --------------------, --------------------. По месту регистрации характеризуется --------------------, а участковым уполномоченным полиции характеризуется --------------------, --------------------, --------------------, --------------------.
Решая вопрос о мере наказания, суд в соответствии с ч. 3 ст. 60 УК РФ, учитывает характер и степень общественной опасности совершенного преступления, данные о личности виновного, обстоятельства смягчающие и отягчающие обстоятельства наказания, а также влияние назначенного наказания на исправление осужденного.
Согласно ч.7 ст.316 УПК РФ, суд постановляет обвинительный приговор и назначает подсудимому наказание, которое не может превышать две трети максимального срока или размера наиболее строгого вида наказания, предусмотренного за совершенное преступление.
Суд признает в качестве обстоятельства, смягчающего наказание полное признание вины. Обстоятельств, отягчающих наказание, судом не установлено.
При определении меры наказания, суд учитывает, что преступление совершенное Степановым А.С. относится к тяжким преступлениям, принимая во внимание его личность, -------------------- характеристику с места регистрации, наличие смягчающего обстоятельства, учитывая мнения государственного обвинителя и потерпевшего о применении ст. 73 УК РФ при назначении наказания, суд считает возможным применить Степанову условное освобождение от реального отбывания назначаемого наказания.
Мера пресечения Степанова А.С. подписка о невыезде и надлежащем поведении по вступлению приговора в законную силу подлежит отмене.
Совершенное подсудимым преступление согласно ст. 15 УК РФ относится к тяжким преступлениям. Учитывая общественную опасность и обстоятельства совершенного преступления, суд считает, что оснований для изменения, в соответствии с ч. 6 указанной статьи, категории совершенного преступления на менее тяжкую не имеется.
Вещественное доказательство по вступлению приговора в законную силу – кухонный нож с черной пластмассовой рукояткой – подлежит уничтожению.
Потерпевшим предъявлен гражданский иск о возмещении материального ущерба, причиненного преступлением в размере 201 098 руб. 40 коп., из них упущенная выгода - 200 000 руб. и расходы на лечение - 1 098 руб. 40 коп., а также о компенсации морального вреда в размере 500 000 руб.
Суд, учитывая признание иска подсудимым в части расходов на лекарства, подтверждение данной суммы ущерба материалами уголовного дела, на основании ст.1064 ГК РФ, считает необходимым взыскать с подсудимого Степанова А.С. сумму в размере 1098 руб. 40 коп.
Требования в части взыскания упущенной выгоды в размере 200 000 рублей не подтверждаются представленными доказательствами, в связи с чем, требования в этой части подлежат отказу в удовлетворении.
При разрешения требования в части компенсации морального вреда суд руководствуется ст.ст. 151, 1101 ГК РФ, и исходит из разъяснений, содержащихся в Постановлении Пленума Верховного Суда РФ от 26.01.2010 N 1 "О применении судами гражданского законодательства, регулирующего отношения по обязательствам вследствие причинения вреда жизни или здоровью гражданина". Согласно разъяснений абз.2 п.32 указанного Постановления, следует иметь в виду, что, поскольку потерпевший в связи с причинением вреда его здоровью во всех случаях испытывает физические или нравственные страдания, факт причинения ему морального вреда предполагается. Установлению в данном случае подлежит лишь размер компенсации морального вреда.
Учитывая характер нравственных и физических страданий потерпевшего, степень вины обвиняемого, фактические обстоятельства совершенного преступления, исходя из принципа разумности и справедливости, суд считает необходимым взыскать со Степанова в пользу И. компенсацию морального вреда в размере 100 000 рублей.
Процессуальные издержки связанные с участием в деле переводчика в размере 163 руб. 80 коп., подлежат возмещению за счет федерального бюджета. Процессуальные издержки, которые сложились из суммы оплаты участия защитника по назначению в уголовном судопроизводстве в размере 10 560 руб., на основании ч.10 ст.316 УПК РФ взысканию с подсудимого Степанова А.С. не подлежат.
На основании изложенного и руководствуясь ст.316 УПК РФ, суд
п р и г о в о р и л:
Степанова А.С. признать виновным в совершении преступления, предусмотренного ч.1 ст.111 УК РФ и назначить наказание в виде 3 (трех) лет лишения свободы.
На основании ст. 73 УК РФ лишение свободы считать условным и установить испытательный срок на 2 (два) года.
Возложить обязанности – встать на учет уголовно-исполнительную инспекцию Сунтарского района, один раз в месяц являться для регистрации, встать на учет в Центр занятости и трудоустройства Сунтарского района и трудоустроиться, не нарушать общественный порядок.
Меру пресечения – подписку о невыезде и надлежащем поведении по вступления приговора в законную силу отменить.
Вещественное доказательство: кухонный нож по вступлению приговора в законную силу уничтожить.
Процессуальные издержки по уголовному делу на сумму 10 723 руб. 80 коп. отнести за счет федерального бюджета.
Взыскать со Степанова А.С. в пользу потерпевшего И. в счет возмещения материального ущерба 1098 руб. 40 коп. и компенсацию морального вреда в размере 100 000 рублей, а всего 101 098 рублей 40 копеек.
Приговор может быть обжалован в апелляционном порядке в течение 10 суток в Верховный суд Республики Саха (Якутия) со дня постановления, а осужденным, содержащимся под стражей, в тот же срок со дня вручения копии приговора через Сунтарский районный суд.
При этом приговор, постановленный в особом порядке судебного разбирательства, не может быть обжалован по мотивам несоответствия выводов суда, изложенных в приговоре, фактическим обстоятельствам уголовного дела.
В случае подачи апелляционной жалобы осужденный вправе ходатайствовать о своем участии в рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции.
В случае обжалования приговора, осужденному разъяснить право заявить ходатайство о своем непосредственном участии, либо участии путем использования систем видеоконференц-связи, поручить осуществление своей защиты избранному им защитнику, либо ходатайствовать перед судом о назначении защитника, право пригласить защитника по своему выбору, отказаться от защитника, ходатайствовать о замене защитника при рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции.
Разъяснить, что в случае неявки приглашенного защитника в течение 5 суток, суд вправе предложить пригласить другого защитника, а в случае отказа – принять меры по назначению защитника по своему усмотрению.
При получении копий апелляционных жалоб или представлений, затрагивающих интересы осужденного, он вправе заявить ходатайство о своем участии в рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции в течение десяти суток.
Судья А.П. Тарабукин