Решение от 17 июня 2014 года №1-18/2014

Дата принятия: 17 июня 2014г.
Номер документа: 1-18/2014
Раздел на сайте: Суды общей юрисдикции
Тип документа: Решения

Решение по уголовному делу
    Дело № 1-18/2014                                                                          (перевод на русском языке)
 
 
 
П Р И Г О В О Р
 
Именем Российской Федерации
 
 
    с. Борогонцы                                                                                             «17» июня 2014 года                                                                                          
 
 
 
                Мировой судья по судебному участку № 31 Усть-Алданского района Республики Саха (Якутия) К.И. Захарова,
 
    при секретаре Леонтьеве М.Е.,
 
    с участием государственного обвинителя - прокурора Усть-Алданского района Спиридонова И.В.,
 
    потерпевшего <ФИО1>,
 
    подсудимого Гоголева <ФИО2>, 
 
    защитника подсудимого Мигалкина М.М., представившего ордер <НОМЕР>, удостоверение <НОМЕР>, рассмотрев материалы уголовного дела в отношении
 
 
 
    Гоголева <ФИО2>, <ДАТА> рождения, уроженца <АДРЕС>, проживающего в <АДРЕС>, без определенного места работы, образование среднее общеобразовательное, холостого, мера пресечения в виде подписки о невыезде и надлежащем поведении избрана <ДАТА>, обвинительный акт вручен <ДАТА>
 
 
    обвиняемого в совершении преступления, предусмотренного частью 1 ст. 112 УК РФ,
 
У С Т А Н О В И Л :
 
 
     <ДАТА> около 21.00 часов вечера гр. Гоголев Н.П. находился в гостях у  родного брата гр. <ФИО3>, проживающего по <АДРЕС>и  на кухне смотрел в телевизор. В это время с улицы в дом  зашел гр. <ФИО1> в состоянии алкогольного опьянения  и стал просить номер сотового телефона у <ФИО3>, на что последний ответил: «Почему я должен давать тебе свой номер телефона». Услышав это гр. <ФИО1> обиделся и стал выражаться в их адрес нецензурной бранью. На этой почве между ними возникли неприязненные отношения и они, стоя возле  входной двери, начали ссориться. В это время к ним подошел гр. Гоголев Н.П. на что гр. <ФИО1> умышленно нанес один удар  кулаком в область его правового глава. После чего,  во время продолжения словесной перепалки на улице гр. <ФИО1> вновь нанес удар кулаком в область лица гр. Гоголева Н.П., на что гр. Гоголев Н.П.   рассердился и  с целью умышленного причинения телесных повреждений нанес гр. <ФИО1> не менее трех ударов кулаками  в область его лица, от которого он закрыв лицо наклонился, тогда гр. Гоголев Н.П. нанес еще удар ногой, обутой в сапоги по его лицу.
 
    По заключению судебной медицинской экспертизы <НОМЕР> потерпевшему <ФИО1> причинены  телесные повреждения характера: множественные ушибы мягких тканей лица, обеих век левого глаза, ушиба грудной клетки слева, поясничной и ягодичной областей справа, резаная рана нижнего века слева, ушибленная рана правового предплечья. Согласно п. 9 медицинских критериев определения степени тяжести вреда, причиненного здоровью человека (Приказ МЗ и СР РФ от 24.04.2008г. № 194н), данные телесные повреждения, как не влекущие за собой кратковременного расстройства здоровья или незначительной стойкой утраты трудоспособности, расцениваются как не причинившие вред здоровью человека. Закрытая черепно-мозговая травма в виде сотрясения головного мозга. Согласно п. 8.1  медицинских критериев определения степени тяжести вреда, причиненного здоровью человека (Приказ МЗ и СР РФ от 24.04.2008г. № 194н), данные телесные повреждения, по характеру кратковременного расстройства здоровья продолжительностью не свыше трех недель квалифицируются как легкий вред здоровью человека. Закрытый перелом VIII ребра слева, закрытый перелом костей носа без смещения. Согласно п. 7.1  медицинских критериев определения степени тяжести вреда, причиненного здоровью человека (Приказ МЗ и СР РФ от 24.04.2008г. № 194н), данные телесные повреждения, по характеру длительного расстройства здоровья продолжительностью свыше трех недель квалифицируются как средний вред здоровью человека.    
 
    Своими действиями, подсудимый Гоголев <ФИО2>, с целью умышленного причинения средней тяжести вреда здоровью гр.  <ФИО1>, находящемуся в состоянии алкогольного опьянения,  путем нанесения ударов кулаками и ногами по его лицу, совершил преступление, предусмотренное частью  1 ст. 112 УК РФ.
 
    В судебном заседании подсудимый Гоголев Н.П.  свою вину в совершении преступления признал полностью и поддержал ходатайство о применении особого порядка принятия судебного решения, пояснив, что понимает, в чем состоит существо особого порядка судебного разбирательства и каковы его процессуальные последствия, ходатайство о применении особого порядка заявил добровольно и после консультации с защитником.
 
    Защитник Мигалкин М.М.  поддержал ходатайство подзащитного и просит суд рассмотреть дело в особом порядке.
 
    Потерпевший по делу гр. <ФИО1>, согласился на проведение судебного заседания в особом порядке.
 
    Государственный обвинитель на рассмотрение дела в особом порядке возражений не имеет.
 
    При решении вопроса о назначении наказания, суд принимает во внимание данные о личности подсудимого Гоголева Н.П., а также обстоятельства смягчающие и отягчающие наказание. 
 
    В соответствии с пунктом «а» и «з» части 1 и части 2  ст. 61 УК РФ, обстоятельствами, смягчающими наказание подсудимого Гоголева Н.П., суд признает,  совершение впервые преступления небольшой тяжести и противоправность поведения потерпевшего, явившегося поводом для преступления, признание вины, молодой возраст, отсутствие судимости  и положительные характеристики. 
 
    Отягчающих вину обстоятельств, согласно ст. 63 УК РФ, суд не усматривает.
 
    Гражданский иск по делу не заявлен.
 
    Принимая во внимание степень и совершенное преступное деяние, суд считает исправление Гоголева Н.П.  возможным без изоляции от общества  с применением ему условного осуждения в порядке ст. 73 УК РФ.
 
    На основании изложенного и руководствуясь ст.ст. 304, 308, 310 и 316 УПК РФ, мировой судья
 
П Р И Г О В О Р И Л :
 
 
    Признать Гоголева <ФИО2> виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 1 ст. 112 УК РФ и назначить ему наказание в виде 1 (один) года лишения свободы. Наосновании ст. 73 УК РФ, назначенное наказание считать условным с испытательным сроком 7 (семь) месяцев.
 
    Возложить на условно осужденного Гоголева <ФИО2> в дополнительные обязанности встать на учет в органы уголовно-исполнительной инспекции и  систематически являться на регистрацию.
 
    Гражданский иск по делу не заявлен.
 
    Вещественное доказательство - одну деревянную лопату после вступления приговора суда в законную силу путем сожжения уничтожить.
 
    Приговор суда может быть обжалован в апелляционном порядке  в Усть-Алданский районный суд в течение 10 дней.
 
 
 
 
    Мировой судья                                               п/п                                               К. И. Захарова
 
 
 
    Копия верна, мировой судья                                                                            К.И. Захарова
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    Дьыала № 1-18/2014
 
Б И Р И И Г Э Б Э Р
 
Российскай Федерация аатынан
 
 
 
    Боро5он сэл.                                                                            2014 сыл бэс  ыйын  «17» кунэ
 
 
                Саха Республикатын Уус-Алдан оройуонун 31 №-дээх суут учаастагын мировой судьуйа Захарова К. И.,
 
    Леонтьев М. Е.   суруксуттаах,
 
    государственнай буруйдааччы Уус-Алдан улууьун прокурора Спиридонов И. В.,
 
    эмсэ5элэммит <ФИО1>,
 
    сууттанааччы Гоголев <ФИО2>, кини кемускээччитэ Мигалкин М. М. удостоверениятын <НОМЕР>, ордерын <НОМЕР>, суут дьуул мунньа5ар
 
 
                <ФИО4>, <ДАТА> <АДРЕС>. тереебут, <АДРЕС> дьиэтигэр олорор, бастайааннай дохуот киллэринэр улэтэ суох, орто уопсай уерэхтээх, сулумах, бу дьыала5а хааччахтыыр миэрэ - ханна да барбат уонна септеех быьыылаах-майгылаах буолуу туьунан баппыыска <ДАТА> кунугэр туттуллубут, буруйдуур аа5ы <ДАТА> кунугэр туппут.
 
 
    РФ ХК 112 ыст. 1 чааьынан буруйданар холуобунай дьыала5а
 
 
Б У Л Л А :
 
 
    <ДАТА> кунугэр киэьээ 21 чаас 00 мунуутэ са5ана <АДРЕС> квартиратыгар олорор <ФИО3> Гоголев <ФИО2> куулэйдии кэлэн кухня5а телевизор кере олордохторуна таьырдьаттан холуочук туруктаах <ФИО1> киирэн кэлэн, <ФИО6>тан суотабай телефонун нуемэрин кердеебут, онуоха <ФИО3>: «То5о ол эйиэхэ нуемэрбин биэрэбин»-диэбитигэр, <ФИО1> еьургэнэн, бу дьон аадырыьыгар быдьардык уехсубут. Ол курдук <ФИО3> уонна <ФИО1> икки ардыларыгар куьа5ан сыьыан-майгы уескээн, киирэр аан таьыгар этиьэ турдахтарына Гоголев Н.П. чугаьаан кэлбитигэр <ФИО1> киниэхэ соруйан эт-хаан эчэйиитин таьаарар сыаллаах-соруктаах уца хара5ын уобалаьыгар сутуругунан биирдэ охсубут. Ол кэннэ таьырдьа тахсан этиьэ туран <ФИО1> Гоголев Н.П-ьы сутуругунан сирэйгэ охсубутугар, кыыьырбыт-уордайбыт Гоголев Н.П. <ФИО7>ка соруйан эт-хаан эчэйиитин таьаарар сыаллаах-соруктаах, утуу-субуу устэн а5ыйа5а суохтук сутуругунан сирэйин уобалаьыгар охсуолаан, ылбыт охсуутуттан туймааран, сирэйин буелэнэн тецкейен турда5ына, Гоголев Н.П. кэтэ сылдьар саппыкылаах ата5ынан сирэйгэ тэбэн, ацардастыы кырбаабыт.
 
    71 №-дээх судебнай медицинскэй экспертиза тумугунэн эмсэ5элэнээччи <ФИО7>ка маннык эт-хаан эчэйиилэрэ оцоьуллубуттар:  ханас хара5ын халтаьалара, сирэйин сымна5ас эттэрэ элбэх эчэйилэрдээх, хацас еттугэр алларааццы халтаьа быьа сотуллубут эчэйиилээх, уца харата эчэйилээх, сиьигэр уонна самыытын уца етте, туеьэ эчэйиилэрдээх 9 пууцца оло5уран эчэйиини быьаары медицинскэй сыаналааьынынан киьи доруобуйатыгар, (РФ МЗ 194 №-дээх 24.04.2008 сыл тахсыбыт прикаьыгар), уеьээ ыйыллыбыт эт-хаан эчэйиитэ, доруобуйатыгар куттала суохтук сыаналанар, тебетугэр доргуйуу ылбытын тумугэр мэйиитэ доргуйуулаах; 8.1. пууцца оло5уран эчэйиини быьаары медицинскэй сыаналааьынынан киьи доруобуйатыгар, (РФ МЗ 194 №-дээх 24.04.2008 сыл тахсыбыт прикаьыгар), уеьээ ыйыллыбыт эт-хаан эчэйиитэ, доруобуйатыгар ус нэдиэлэни кыайбат тиэрдиилээх, чэпчэки еруттээх эт-баас эмсэ5элээьинин ылбытынан сыаналанар, муннун уцуо5а бутэйдии тостуулаах 7.1. пууцца оло5уран эчэйиини быьаары медицинскэй сыаналааьынынан киьи доруобуйатыгар, (РФ МЗ 194 №-дээх 24.04.2008 сыл тахсыбыт прикаьыгар), уеьээ ыйыллыбыт эт-хаан эчэйиитэ, доруобуйатыгар ус нэдиэлэттэн ордук кэмцэ тиэрдиилээх, орто еруттээх эт-баас эмсэ5элээьинин ылбытынан сыаналанар.
 
    Онон бэйэтин буруйдаах дьайыытынан Гоголев <ФИО2>, холуочук туруктаах <ФИО1>, соруйан эчэтэр, кэьэтэр сыаллаах, сирэйгэ охсуолаан, сирэйгэ тэбэн, <ФИО1> доруобуйатыгар уьун кэмцэ кэьиллиитигэр тиэрдиилээх, орто еруттээх эт-баас эмсэ5элээьинин соруйан таьааран, РФ ХК 112 ыстатыйатын 1 чааьынан керуллэр холуобунай буруйу оцорбут.
 
    Суут дьуул мунньа5ар сууттанааччы Гоголев Н. П. буруйун толору билиннэ уонна бириигэбэри суут силиэстийэтэ суох таьаарар туьунан кердеьуутун ейеете.
 
    Суут дьуул мунньа5ын ураты утумунан ыытар туьунан кердеьуутун  тус бэйэ ба5атынан, кимтэн да куьэлэцэ суох, кемускээччитин кытары субэлэьэн баран киллэрбитин, содулун ейдуурун быьаарда.
 
    Сууттанааччы кемускээччитэ Мигалкин М. М. суут ураты бэрээдэгинэн барарын туруоруста. 
 
    Эмсэ5элэммит <ФИО1> суут дьуул мунньа5а ураты бэрээдэгинэн ыытылларыгар себулэьэрин туьунан быьаарда.
 
    Государственнай буруйдааччы дьыала ураты бэрээдэгинэн барарыгар утарыыта суо5ун туьунан быьаарда.
 
    Суут, Гоголев Н. П-ка накаастабыл миэрэтин аныырыгар сууттанааччы тус бэйэтин туьунан даннайдары уонна накаастабылы ыаратар уонна сымнатар еруттэри бол5омто5о ылар.
 
    РФ ХК 61 ыстатыйатын 1 чааьын  «а», «з» пууннарыгар уонна 2 чааьыгар оло5уран,  сымнатар еруттэр быьыыларынан, суут маннык еруттэри билинэр: сууттанааччы Гоголев Н. П. ыарахана суох буруйу бастакытын оцорбутун, эмсэ5элэнээччи бэйэтин быьыыта-майгыта буруйу оцорууга терует буолбутун, суттанааччы буруйун толору билинэрин, эдэр саастаа5ын, урукку еттугэр сууттаммата5ын уонна учугэйдик характеристикаланарын.
 
    РФ ХК 63 ыст. ыаратар еруттэри  суут булбата.
 
    Гражданскай ирдэбил суут-дьуул мунньа5ар киллэриллибэтэ.
 
    Онон, суут сууттанааччы Гоголев Н. П. оцорбут буруйун уонна истиэпэнин аахсан РФ ХК 73 ыст. оло5уран, кинини дьонтон-сэргэттэн араарыллыбакка кецнестер кыахтаа5ынан билинэн накаастабыл миэрэтин условнайдык туттары септее5унэн аа5ар.
 
    Бу этиллибиттэргэ оло5уран РФ ХПК 304, 308, 310 уонна 316 ыст. салайтаран, мировой судьуйа
 
Б И Р И И Г Э Б Э Р Д И И Р :
 
 
    Гоголев <ФИО2> РФ ХК 112 ыст. 1 чааьынан буруйдаа5ынан билинэргэ уонна 1 (биир) сыл  кецулун быьарга.
 
    РФ ХК 73 ыст. туттан накаастыыр миэрэтин условнайдык аныырга  уонна 7 (сэттэ) ый  кэтээн керер болдьо5у олохтуурга.
 
    Усулуобунайдык сууттаммыт Гоголев <ФИО2> эбии эбээьинэстииргэ: Уус-Алдан оройуонун холуобунай накаастабылы толорор инспекциятыгар (УИИ) учуокка турарыгар, кэмиттэн - кэмигэр регистрациялана сылдьарыгар.
 
    Гражданскай ирдэбил дьыала5а суох.
 
    Мал-сал дакаастабыл быьыытынан ылыллыбыт биир мас курдьэ5и бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирбитин кэннэ уматан  суох оцорорго.
 
    Бириигэбэр 10 хонук иьинэн апелляция утумунан Уус-Алданнаа5ы оройуоннай суутугар аьыныллыан сеп.
 
    
 
 
 
 
 
 
    Мировой судьуйа                                                                                                К.И. Захарова