Дата принятия: 31 марта 2014г.
Номер документа: 1-18/2014
ПЕРЕВОД ПРИГОВОРА НА РУССКИЙ ЯЗЫК РАЗМЕЩЕН ВНИЗУ ДОКУМЕНТА
Дьыала № 1-18/2014
Б И Р И И Г Э Б Э Р
РОССИЙСКАЙ ФЕДЕРАЦИЯ ААТЫНАН
Сунтаар сэл. Кулун тутар 31 кунэ 2014 сыл
Саха Республикатын Сунтаар оройуонун суута бэрэссэдээтэллээччи судьуйа Тарабукин А.П. састааптаах, государственнай буруйдааччы Сунтаар оройуонун прокурорун кемелеьееччутэ Соловьев А.П., сууттанааччы Данилов С.Н., 682 №-дээх дастабырыанньалаах, 147 №-дээх ордердаах кемускээччи Попов О.С., эмсэ5элэммит Д. кыттыылаах, Федорова С.С. суруксуттаах, суут оьуобай бэрээдэгинэн ыытыллар мунньа5ар,
Данилов С.Н., ../../.... ______________ тереебут, -- гражданина, ______________ олорор, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------,
РФ ХК 111 ыст. 1 чааь. буруйданар холуобунай дьыалатын керен баран, суут
б у л л а :
Данилов С.Н. доруобуйа5а, киьи оло5ор кутталлаах гына ыарахан эмсэ5элээьини соруйан оцорууну маннык быьыыга майгыга оцорбут.
../../.... -- чаастан -- чааска диэри бириэмэ5э Данилов С.Н. арыгы испит туруктаах сылдьан ______________, тереппут уола Д. туора дьону дьиэтигэр мунньан арыгылыырын себулээбэтиттэн уескээбит, тус бэйэтэ абааьы керер сыьыантан, соруйан, доруобуйа5а ыарахан эмсэ5элээьини оцорор сыаллаах кухоннай быьа5ынан Д. кехсун уобалаьыгар туьаайан биир тегул анньыбыт. Ол содулугар эмсэ5элэммиккэ туеьун клеткатын хацас еттунэн иннин стенкэтин сымна5ас тканнарын 6 ойо5ос икки ардынан ортоку хомур5анын линиятынан, хацас тыцатын буруетугэр дьеле киирбит, туеьун клеткатын иьигэр хаан белуе5уруулээх эчэйиилэнэн, киьи оло5ор кутталлаах бэлиэтинэн, доруобуйа5а ыарахан керуцнээх эмсэ5элээьин таьаарыллыбыт.
Сууттанааччы Данилов С.Н. киниэхэ тиксэриллибит буруйу кытары себулэьэр уонна РФ ХК 111 ыст. 1 чааь. керуллэр буруйун толору билинэр.
Суут мунньа5ар сууттанааччы Данилов С.Н. суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан холуобунай дьыаланы керер туьунан киллэрбит хадатаайыстыбатын ейеете, уонна буруйдааьыны кытары себулэьэрин, буруйун толору билинэрин, киллэрбит ходатайствотын бэрээдэгин уонна содулун ейдуурун туьунан быьаарда.
Кемускээччи Попов О.С. сууттанааччы Данилов С.Н. хадатаайыстыбатын ейеете уонна суут оьуобай бэрээдэгин барыытын уонна содулун сууттанааччыга быьаарбытын туьунан эттэ.
Государственнай буруйдааччы Соловьев А.П. усулуобуйалар баалларынан, хадатаайыстыбаны ылынан, бириигэбэри оьуобай бэрээдэгинэн таьаарар септее5ун туьунан ыйда.
Эмсэ5элэммит Д. суут мунньа5ар оьуобай бэрээдэги туттан холуобунай дьыаланы кереру утарбатын, сууттанааччыга туох да претензията суо5ун туьунан быьаарда.
Хадатаайыстыбаны дьууллэьии кэмигэр тиксэриллибит буруй оруннаа5а уонна холуобунай дьыала5а хомуллубут матырыйаалларынан бигэргэтиллэрэ, сууттанааччы Данилов С.Н.-ка тиксэриллибит буруй ейденере уонна буруйун толору билинэрэ быьаарылынна. Хадатаайыстыбатын сууттанааччы бэйэтэ, туораттан куьэйээьинэ суох, кемускээччитин кытары субэлэьэн, содулун быьаартаран баран киллэрбит. Суут сууттанааччыга бириигэбэри суут силиэстийэтин ыыппакка таьаарарын содулун быьаарда.
Сууттанааччы себулэспит буруйдааьынынан Российскай Федерация Холуобунай кодексатынан 10 сылтан элбэ5э суох кецулу быьыы накаастабыл миэрэтэ керуллэр, РФ ХПК 315-316 ыст.ыст. ирдэбиллэрэ тутуьуллубут, холуобунай дьыаланан суут бириигэбэри оьуобай бэрээдэгинэн таьаарарыгар мэьэйдэр суохтар.
Данилов С.Н. эмсэ5элэммиттиин тыл-тылга киирсибэккэ кыыьырсан соруйан эчэтэр ейтен-санааттан, Д. кухоннай быьа5ынан биирдэ кехсун уобалаьыгар анньан оло5ор кутталлаах доруобуйатыгар ыарахан керуцнээх эмсэ5элээьини таьаарбыт дьайыыта РФ ХК 111 ыст. 1 чааь. сепке квалификацияламмыт.
Государственнай буруйдааччы хадатаайыстыбатынан суут мунньа5ар сууттанааччы личнэьин характеристикалыыр уонна буруйун чэпчэтэр, ыаратар еруттэригэр сыЬыаннаах дьыала матырыйааллара уерэтиннилэр.
Сууттанааччы Данилов С.Н. лиичинэьин уерэтии докумуоннарыттан кестерунэн, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------. Полиция участковайынан уонна регистрациялаах сирин нэьилиэгин дьаьалтатынан ------------------------------ характеристикаланар, ------------------------------, ------------------------------.
Накаастабыл миэрэни аныырыгар суут РФ ХК 60 ыст. 3 чааЬ. оло5уран, буруйу оцоруу уопсастыба5а кутталын, буруй оцоЬуллубут тугэннэрин, чэпчэтэр, ыаратар еруттэри, буруй характерын, сууттанааччы личноЬын учуоттуур.
Сууттанааччы буруйун билинэн дьыала оьуобай бэрээдэгинэн керуллубутунэн РФ ХПК 316 ыст. 7 чааь. сеп тубэьиннэрэн буруй иьин керуллэр накаастабыл миэрэ улаханын ус гыммыт иккититтэн ордуга суо5а ананыахтаах.
Суут Данилов С.Н. буруйун толору билинэрин накаастабылын сымнатар ерутунэн аа5ар. Накаастабылын ыаратар тугэн суох.
Накаастабыл керуцун уонна кээмэйин аныырыгар суут Данилов С.Н. онорбут буруйа ыар буруйдар ахсааннарыгар киирэрин бэлиэтиир уонна сууттанааччы тус бэйэтин личноьын, олорор сириттэн ------------------------------ характеристикаланарын, ону кытта чэпчэтэр еруту бол5омто5о ылан, государственнай буруйдааччы уонна эмсэ5элэммит РФ ХК 73 ыст. туттан накаастабыл миэрэтин аныыр туьунан этиилэрин ылынан, Даниловы ананар накаастабылын дьиц боруостааьына суох кеннерунэр кыахтаа5ынан аа5ан, киниэхэ условнай сууттаныыны туттар септеех диэн тумуккэ кэлэр.
Данилов С.Н. хааччахтыыр миэрэтэ – ханна да барбат уонна септеех быьыыга майгыга сылдьыы туЬунан баппыыската бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ устуллуохтаах.
Сууттанааччы оцорбут буруйа РФ ХК 15 ыст. ыарахан керуцнээх буруйдар ахсааннарыгар киирэр. Кини оцорбут буруйун уопсастыба5а кутталын, буруй оцоЬуллубут тугэннэрин учуоттаан, ыйыллыбыт ыстатыйа 6 чааь. керуллубут буруй категориятын туьэрэри, суут септее5унэн билиммэт.
Мал-сал дакаастабыл - хара ецнеех пластмассовай уктаах кухоннай быьах, бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ суох оцоьуллуохтаах.
Гражданскай ирдэбил суох.
Холуобунай дьыаланан 280 солк. 80 х. тылбаасчыт ецете процессуальнай издержка федеральнай бюджет оросхуотугар киллэриллиэхтээх, 7 920 солк. кэмускээччи ецетуттэн тахсыбыт процессуальнай издержка, РФ ХПК 316 ыст. 10 пуун. оло5уран сууттанааччы Данилов С.Н.-тан телетуллубэт.
Этиллибиттэргэ оло5уран уонна РФ ХПК 316 ыст. салайтаран суут,
Б И Р И И Г Э Б Э Р Д И И Р :
Данилов С.Н. РФ ХК 111 ыст. 1 чааь. буруйдаа5ынан билинэн кецулун 3 (ус) сыл быьарга.
РФ ХК 73 ыст. туттан, анаммыт накаастабыл миэрэтин 2 (икки) сыл кэтээн керер болдьохтоох условнайынан аа5арга.
Эбии эбээьинэс быьыытынан Сунтаар оройуонун холуобунай накаастабылы толотторор инспекция5а учуокка турарын, ыйга биирдэ бэлиэтэнэрин, общественнай бэрээдэги кэьиини таьаарбатын суктэрэргэ.
Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ хааччахтыыр миэрэтин, ханна да барбат уонна септеех быьыыга-майгыга сылдьыы туьунан баппыысканы устарга.
Бириигэбэр сокуоннай кууьугэр киирдэ5инэ мал-сал дакаастабылы: кухоннай быьа5ы – суох оцорорго.
Холуобунай дьыаланан уопсайа 8 200 солк. 80 х. процессуальнай издержканы федеральнай бюджет оросхуотугар киллэрэргэ.
Бириигэбэр аа5ыллыа5ыттан, онтон хааллан олорор сууттаммыт бириигэбэр куопуйатын туппут кунуттэн, 10 хонук иЬинэн Сунтаар оройуонун суутун нецуе Саха Республикатын Урдуку Суутун холуобунай дьыалалары керер Судебнай коллегиятыгар ааЬынан уцсуллуен сеп.
Ол эрэн суут мунньа5ын оьуобай бэрээдэгин туттан таьаарылыбыт бириигэбэр, бириигэбэргэ суут тумугэ холуобунай дьыала фактическай тугэццэ сеп тубэспэтинэн оло5уран, ааьынан уцсуллубэт.
Ааьынар уцсуу киирэр тубэлтэтигэр сууттаммыт апелляционнай инстанция5а кемускээччи кыттыылаах кыттарын туьунан хадатаайыстыба киллэрэр бырааптаах.
Ааьынар уцсуу киирэр тубэлтэтигэр, сууттаммыт холуобунай дьыалата апелляционнай инстанциянан керуллэригэр бэйэтэ кыттарын туьунан, кемускэнэригэр талбыт кемускээччигэ соруйар эбэтэр кемускээччини суут аныырыгар хадатаайыстыбалыыр, бэйэтэ талбыт адвокатын (кемускээччитин) ыцырар, кемускээччиттэн аккаастанар, атын кемускээччини аныыр туьунан хадатаайыстыбалыыр бырааптардаа5ын быьаарарга (РФ ХПК 16 ыст. 4 ч.).
Ыцырыллыбыт кемускээччи 5 суукка иьигэр кэлбэт тугэнигэр, суут атын кемускээччини ыцырарын субэлиир, аккаастанар тубэлтэтигэр – суут бэйэтин керуутунэн кемускээччини аныыр бырааптаа5ын туьунуан быьаарарга.
Сууттаммыт ааьынар уцсууну эбэтэр представленияны тутан баран, ескетун кини интэриэстэрэ ыйыллар буолла5ына, уон суукка иьигэр апелляционнай инстанция5а холуобунай дьыала керуллэригэр бэйэтэ кыттарын туьунан хадатаайыстыба киллэрэр бырааптаах.
Судьуйа и/б А.П. Тарабукин
Куопуйа дьицнээ5ин кытта биир
Судьуйа А.П. Тарабукин
ПЕРЕВОД С ЯЗЫКА САХА НА РУССКИЙ ЯЗЫК
Дело № 1-18/2014
П Р И Г О В О Р
Именем Российской Федерации
с. Сунтар 31 марта 2014 года
Сунтарский районный суд Республики Саха (Якутия) в составе председательствующего судьи Тарабукина А.П., с участием государственного обвинителя помощника прокурора Соловьева А.П., подсудимого Данилова С.Н., защитника Попова О.С., предоставившего удостоверение № 682, ордер № 147, потерпевшего Д., при секретаре Федоровой С.С. рассмотрев в открытом судебном заседании в особом порядке судебного разбирательства материалы уголовного дела в отношении
Данилова С.Н., ../../.... года рождения, уроженца ______________, гражданина --, проживающего по адресу ______________, со ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------,
обвиняемого в совершении преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 111 УК РФ, суд
у с т а н о в и л:
Данилов С.Н. совершил умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни человека, при следующих обстоятельствах:
../../.... года в период времени с -- часов до -- часов Данилов С.Н. находясь в состоянии алкогольного опьянения в ______________, из-за возникших неприязненных отношений, вследствие того, что его сын Д. приводит в их дом посторонних людей и распивает с ними спиртные напитки, умышленно, с целью причинения тяжкого вреда здоровью, один раз ударил кухонным ножом в область его спины. В результате чего, потерпевший Д. получил повреждения в виде колото-резаной раны мягких тканей передней стенки грудной клетки слева на уровне 6 межреберья по средней ключичной линии, проникающей в левую плевральную полость, осложнившейся левосторонним гемотораксом, который по признаку вреда здоровью, опасного для жизни человека, расценивается как тяжкий вред здоровью.
Подсудимый Данилов С.Н. согласен с предъявленным ему обвинением и полностью признает свою вину в совершении преступления, предусмотренного ч. 1 ст.111 УК РФ.
В судебном заседании подсудимый Данилов С.Н. поддержал ранее поданное им ходатайство о рассмотрении уголовного дела с применением особого порядка судебного разбирательства, при этом пояснил, что с обвинением согласен, вину признает полностью, осознает характер и последствия данного ходатайства.
Защитник Попов О.С. поддержал ходатайство подсудимого Данилова С.Н. и пояснил суду, что разъяснил подсудимому характер и последствия заявленного ходатайства о постановлении приговора без проведения судебного разбирательства.
Государственный обвинитель Соловьев А.П. не имеет возражений на проведение судебного заседания с применением особого порядка принятия судебного решения.
Потерпевший Д. выразил согласие на рассмотрение дела в особом порядке, пояснив, что он претензий к подсудимому не имеет.
При обсуждении заявленного ходатайства было установлено, что предъявленное обвинение обоснованно и подтверждено материалами уголовного дела, понятно подсудимому Данилову С.Н., он признает себя виновным в предъявленном обвинении в полном объеме. Ходатайство о рассмотрении уголовного дела с применением особого порядка судебного разбирательства заявлено подсудимым добровольно и после консультации с защитником. Подсудимому судом разъяснены последствия постановления приговора без проведения судебного разбирательства в общем порядке.
Наказание за преступление, предусмотренное Уголовным законом Российской Федерации, с обвинением с которым согласился подсудимый, не превышает 10 лет лишения свободы. Требования, предусмотренные ст.ст. 314-315 УПК РФ соблюдены и препятствий для принятия судебного решения в особом порядке не имеется.
Органом предварительного следствия действия подсудимого правильно квалифицированы по ч.1 ст.111 УК РФ, то есть как умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни человека.
По ходатайству государственного обвинителя в судебном заседании исследованы обстоятельства характеризующие личность подсудимого, а также обстоятельства смягчающие и отягчающие наказание.
Из исследованных судом материалов дела, характеризующих личность подсудимого видно, что Данилов С.Н. на ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------. По месту жительства и участковым уполномоченным полиции характеризуется ------------------------------, ------------------------------, ------------------------------.
Решая вопрос о мере наказания, суд в соответствии с ч. 3 ст. 60 УК РФ, учитывает характер и степень общественной опасности совершенного преступления, данные о личности виновного, обстоятельства смягчающие и отягчающие обстоятельства наказания, а также влияние назначенного наказания на исправление осужденного.
Согласно ч.7 ст.316 УПК РФ, суд постановляет обвинительный приговор и назначает подсудимому наказание, которое не может превышать две трети максимального срока или размера наиболее строгого вида наказания, предусмотренного за совершенное преступление.
Суд признает в качестве обстоятельства, смягчающего наказание полное признание вины. Обстоятельств, отягчающих наказание, судом не установлено.
При определении меры наказания, суд учитывает, что преступление совершенное Даниловым С.Н. относится к тяжким преступлениям, однако принимая во внимание его личность, ------------------------------ характеристику с места жительства, наличие смягчающего обстоятельства, учитывая мнения государственного обвинителя и потерпевшего о применении ст. 73 УК РФ при назначении наказания, суд считает возможным применить Данилову условное освобождение от реального отбывания назначаемого наказания.
Мера пресечения Данилова С.Н. подписка о невыезде и надлежащем поведении по вступлению приговора в законную силу подлежит отмене.
Совершенное подсудимым преступление согласно ст. 15 УК РФ относится к тяжким преступлениям. Учитывая общественную опасность и обстоятельства совершенного преступления, суд считает, что оснований для изменения, в соответствии с ч. 6 указанной статьи, категории совершенного преступления на менее тяжкую не имеется.
Вещественное доказательство по вступлению приговора в законную силу – кухонный нож с черной пластмассовой рукояткой – подлежит уничтожению.
Гражданский иск по делу не заявлен.
Процессуальные издержки связанные с участием в деле переводчика в размере 280 руб. 80 коп., подлежат возмещению за счет федерального бюджета. Процессуальные издержки, которые сложились из суммы оплаты участия защитника по назначению в уголовном судопроизводстве в размере 7 920 руб., на основании ч.10 ст.316 УПК РФ взысканию с подсудимого Данилова С.Н. не подлежат.
На основании изложенного и руководствуясь ст.316 УПК РФ, суд
п р и г о в о р и л:
Данилова С.Н. признать виновным в совершении преступления, предусмотренного ч.1 ст.111 УК РФ и назначить наказание в виде 3 (трех) лет лишения свободы.
На основании ст. 73 УК РФ лишение свободы считать условным и установить испытательный срок на 2 (два) года.
Возложить обязанности – встать на учет уголовно-исполнительную инспекцию Сунтарского района, один раз в месяц являться для регистрации, не нарушать общественный порядок.
Меру пресечения – подписку о невыезде и надлежащем поведении по вступления приговора в законную силу отменить.
Вещественное доказательство: кухонный нож по вступлению приговора в законную силу уничтожить.
Процессуальные издержки по уголовному делу на сумму 8 200 руб. 80 коп. отнести за счет федерального бюджета.
Приговор может быть обжалован в апелляционном порядке в течение 10 суток в Верховный суд Республики Саха (Якутия) со дня постановления, а осужденным, содержащимся под стражей, в тот же срок со дня вручения копии приговора через Сунтарский районный суд.
При этом приговор, постановленный в особом порядке судебного разбирательства, не может быть обжалован по мотивам несоответствия выводов суда, изложенных в приговоре, фактическим обстоятельствам уголовного дела.
В случае подачи апелляционной жалобы осужденный вправе ходатайствовать о своем участии в рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции.
В случае обжалования приговора, осужденному разъяснить право заявить ходатайство о своем непосредственном участии, либо участии путем использования систем видеоконференц-связи, поручить осуществление своей защиты избранному им защитнику, либо ходатайствовать перед судом о назначении защитника, право пригласить защитника по своему выбору, отказаться от защитника, ходатайствовать о замене защитника при рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции.
Разъяснить, что в случае неявки приглашенного защитника в течение 5 суток, суд вправе предложить пригласить другого защитника, а в случае отказа – принять меры по назначению защитника по своему усмотрению.
При получении копий апелляционных жалоб или представлений, затрагивающих интересы осужденного, он вправе заявить ходатайство о своем участии в рассмотрении уголовного дела судом апелляционной инстанции в течение десяти суток.
Судья А.П. Тарабукин